The Restraints of Rescue. Denmark and the European Jews - Instytut Pileckiego
„Ograniczenia akcji pomocowych. Dania i Żydzi europejscy” to temat kolejnego seminarium naukowego Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami. Dr Jacob Halvas Bjerre z Muzeum Narodowego w Danii oraz dr John Cornell przedstawiają wyniki swoich badań.
98% of the Jews residing in Denmark managed to escape to Sweden during the Holocaust in World War 2. Denmark’s position as a rescuer nation is thus firmly established in the history of the Holocaust. In contrast, Denmark largely failed to rescue Jews who were located in Germany and Western Europe. During the seminar will be present the reasons behind this paradox.
________________
W czasie II wojny światowej 98% Żydów mieszkających w Danii zdołało uciec do Szwecji. Pozycja Danii, jako kraju ratującego Żydów, wydaje się więc być silnie zakorzeniona w historii Holokaustu. Jednocześnie trudno nie zgodzić się z tezą, że Dania unikała zaangażowania w ratowanie Żydów znajdujących się w Niemczech i w Europie Zachodniej. Jakie są przyczyny tego paradoksu?
Zobacz także
- Jedna wskazówka - Obława Augustowska oczami rodzin. Reportaż audio
podcast
Jedna wskazówka - Obława Augustowska oczami rodzin. Reportaż audio
Reportaż „Jedna wskazówka” Martyny Wojtkowskiej, powstał z okazji 80. rocznicy Obławy Augustowskiej.
- Poznaniacy mówią „DOŚĆ!" - reżim wysyła czołgi. #gieldahistorii odc. 50
podcast
Poznaniacy mówią „DOŚĆ!" - reżim wysyła czołgi. #gieldahistorii odc. 50
Poznań, 28 czerwca 1956 roku. Robotnicy wychodzą na ulice z okrzykiem: „DOŚĆ!”.
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.