The Restraints of Rescue. Denmark and the European Jews - Instytut Pileckiego
„Ograniczenia akcji pomocowych. Dania i Żydzi europejscy” to temat kolejnego seminarium naukowego Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami. Dr Jacob Halvas Bjerre z Muzeum Narodowego w Danii oraz dr John Cornell przedstawiają wyniki swoich badań.
98% of the Jews residing in Denmark managed to escape to Sweden during the Holocaust in World War 2. Denmark’s position as a rescuer nation is thus firmly established in the history of the Holocaust. In contrast, Denmark largely failed to rescue Jews who were located in Germany and Western Europe. During the seminar will be present the reasons behind this paradox.
________________
W czasie II wojny światowej 98% Żydów mieszkających w Danii zdołało uciec do Szwecji. Pozycja Danii, jako kraju ratującego Żydów, wydaje się więc być silnie zakorzeniona w historii Holokaustu. Jednocześnie trudno nie zgodzić się z tezą, że Dania unikała zaangażowania w ratowanie Żydów znajdujących się w Niemczech i w Europie Zachodniej. Jakie są przyczyny tego paradoksu?
Zobacz także
- Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
debata
Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
The Pilecki Discussions on the History and Legacy of Totalitarianism seek to bring together experts from East-Central Europe to discuss and debate issues of common concern in 20th century and contemporary histories of the former Eastern Bloc.
- Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
seminarium
Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
Region łódzki jako jedno z centrów mniejszości niemieckiej w Polsce do 1945 r. był polem eksperymentalnym wprowadzonej w 1940 r. w Kraju Warty tzw. volkslisty.
- Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
debata
Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
Na czym polegała reforma rolna z 1944 r.? Czym były „sądy nad dziedzicami”? Co stało się z pozbawionymi własności ziemianami? Na te i inne pytania odpowiada dr Anna Wylegała - autorka książki „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.