Terror niemieckiego okupanta. Spotkanie autorskie z Norbertem Bączykiem #DyskusjewDBK - Instytut Pileckiego
Terror niemieckiego okupanta. Spotkanie autorskie z Norbertem Bączykiem #DyskusjewDBK
Zapraszamy do obejrzenia spotkania z Norbertem Bączykiem, autorem wydanej przez Instytut Pileckiego w 2024 roku książki „Terror niemiecki w powiecie Garwolin (1939–1944)".
Spotkanie odbyło się 12 września 2024 roku w Galerii Wystaw Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów (Krakowskie Przedmieście 11, Warszawa). Prowincjonalny, mazowiecki powiat garwoliński, podobnie jak inne ziemie podbitej w 1939 roku Polski, w czasie II wojny światowej doświadczył niemieckiego terroru. Działania okupanta miały charakter kompleksowy, dotykały absolutnie każdego aspektu życia mieszkańców. Niemcy, prowadząc politykę nastawioną na maksymalny wyzysk, a jednocześnie stosując najdrastyczniejsze metody, z ludobójstwem włącznie, stopniowo dezorganizowali i niszczyli tutejszą gospodarkę oraz ludność, którymi – przynajmniej teoretycznie – mieli zarządzać długofalowo. Zagłada Żydów, represje rujnujące i tak ubogą już wieś, jak pozyskiwanie z wielką brutalnością kontyngentów rolnych i wywózki na roboty przymusowe, a także wynikające z niedoborów przestępczość i korupcja na masową skalę prowadziły do rozpadu więzi społecznych. To wszystko czyniło codzienność mieszkańców okolic Garwolina z dnia na dzień coraz bardziej upiorną. Terror okupanta osiągnął apogeum w latach 1942–1944. Autor, badając dzieje pojedynczego powiatu – Kreis Garwolin – w przejrzysty sposób ukazuje organizację administracji cywilnej i wojskowej oraz aparat policyjny, a także mechanizmy terroru stosowanego przez Niemców wobec ludności cywilnej w całym Generalnym Gubernatorstwie. Dzięki analizie przypadku jednego Kreishauptmannschaft możemy dowiedzieć się wiele o sytuacji ludności pod okupacją niemiecką.
Norbert Bączyk (1979) ukończył z wyróżnieniem studia w Instytucie Archeologii Wydziału Historycznego UW (2003). Historyk wojskowości, wydawca, publicysta. Przez wiele lat związany z wojskową prasą branżową („Polska Zbrojna”, „Nowa Technika Wojskowa”), red. naczelny „Poligonu”, „Wozów Bojowych Świata”, „Przeglądu Sił Zbrojnych”. Autor licznych książek poświęconych historii wojskowości, o specjalizacji związanej głównie z Powstaniem Warszawskim (np. „Dawid kontra Goliat. Niemieckie specjalne środki bojowe w Powstaniu Warszawskim”, „Panzertruppen a Powstanie Warszawskie”), w latach 2019–2021 stypendysta Instytutu Pileckiego w ramach projektu „Terror niemiecki we wschodnich powiatach dystryktu warszawskiego Generalnego Gubernatorstwa w latach 1939–1944”, którego efektem jest omawiana książka.
Zobacz także
- Biografia Władysława Bieńkowskiego – dr Bartłomiej Kapica o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 4
podcast
Biografia Władysława Bieńkowskiego – dr Bartłomiej Kapica o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 4
W czwartym odcinku serii „Rozmowy o książkach” prezentujemy wydaną w 2022 roku książkę „Władysław Bieńkowski. Biografia polityczna”, a gościem Jakuba Moroza jest jej autor, dr Bartłomiej Kapica, historyk pracujący w Instytucie Pileckiego.
- Czy Stalin był ludobójcą? – prof. Bogusław Kopka o książce N. Naimarka #rozmowyoksiazkach odc. 5
podcast
Czy Stalin był ludobójcą? – prof. Bogusław Kopka o książce N. Naimarka #rozmowyoksiazkach odc. 5
Piąty odcinek serii „Rozmowy o książkach” jest poświęcony książce „Ludobójstwa Stalina” autorstwa Normana M. Naimarka, wydanej przez Instytut Pileckiego w 2020 roku w przekładzie Aleksandry Arumińskiej.
- Reglamentacja towarów w PRL #gieldahistorii odc. 24
podcast
Reglamentacja towarów w PRL #gieldahistorii odc. 24
Jak ewoluował system kartkowy i dlaczego komuniści nie mogli się bez niego obejść? Czym były bilety towarowe na cukier i dlaczego Gierek musiał je wprowadzić po wydarzeniach Czerwca 1976 roku?