„Szpital Przemienienia” Edwarda Żebrowskiego | OBRAZY HISTORII - Instytut Pileckiego
Temat tej rozmowy (seria Obrazy Historii) stanowiły represje wobec inteligencji polskiej w 1939 roku, a także ich obraz w polskim kinie.
Podczas najbliższego spotkania z cyklu Obrazy Historii rozmawialiśmy o eksterminacji polskiej inteligencji, jako elemencie polityki okupacyjnej Niemiec i planu germanizacyjnego, do którego przystąpiono tuż po wybuchu II wojny światowej.
Gośćmi dr. Mateusza Wernera, filozofa kultury i filmoznawcy z Instytutu Pileckiego są:
✅ prof. Krzysztof Kornacki – filmoznawca specjalizujący się w historii kina polskiego
✅ prof. Witold Stankowski – historyk i badacz historii drugiej wojny światowej, współpracownik Instytutu Pileckiego.
Punktem wyjścia do dyskusji był film „Szpital przemienienia” w reżyserii Edwarda Żebrowskiego.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.