„Szczucie przeciwko Niemcom z Rzeszy”. Otwarty wykład naukowy - Instytut Pileckiego
Zapraszamy do obejrzenia wykładu dr. hab. Grzegorza Bębnika, pracownika naukowego Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, który opowiada o trudnych relacjach pomiędzy przywódcami przedwojennej mniejszości niemieckiej a niemiecką administracją okupacyjną.
„Szczucie przeciwko Niemcom z Rzeszy”. Konflikty pomiędzy miejscowymi a przyjezdnymi Niemcami na „wschodnim” Górnym Śląsku na przykładzie sprawy Georga Joschkego.
Georg Joschke był jednym z najbardziej znanych przywódców przedwojennej mniejszości niemieckiej na polskim Górnym Śląsku. Był także zaangażowany w niemiecką działalność dywersyjną w przededniu i na początku wojny w 1939 r. Po zajęciu przez Niemców Katowic stał się jednym z najbardziej godnych zaufania ludzi dla nowego reżimu okupacyjnego. Szybko został naczelnikiem okręgu NSDAP w Katowicach i posłem do Reichstagu. Tym bardziej zaskakująca dla wielu była jego wyraźna niechęć do przybyszów z Rzeszy, którym zarzucał niezrozumienie miejscowych Niemców etnicznych, wywyższanie się, chęć szybkiej kariery i łatwych pieniędzy. Powstałe spory i kłótnie ostatecznie doprowadziły do tego, że Joschke opuścił swoje stanowisko i zgłosił się na ochotnika do Wehrmachtu. Sprawa Joschkego, który był najprawdopodobniej odpowiedzialny za liczne zbrodnie na
ludności polskiej Katowic we wrześniu 1939 r., jest przykładem konfliktów na stosunkowo wysokich szczeblach niemieckiej administracji okupacyjnej, zjawiska, które było niezwykle powszechne na niższych poziomach.
Grzegorz Bębnik, historyk, dr hab. nauk humanistycznych, pracownik Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach. Badacz dziejów Górnego Śląska. Opublikował m.in. Katowice we wrześniu '39.
Wykład odbył się 30 listopada w Domu bez Kantów (galeria DeBeKa), ul. Krakowskie Przedmieście 11.
Zobacz także
- Niemcy planowali rabunek i zburzenie Warszawy na długo przed Powstaniem! Odc. 15
podcast
Niemcy planowali rabunek i zburzenie Warszawy na długo przed Powstaniem! Odc. 15
Często powraca argument, że zburzenie Warszawy było niemiecką zemstą za Powstanie. Doktor Paweł Brudek z Muzeum Powstania Warszawskiego obala ten mit.
- Zagrożenie nie minęło. Archiwa ukraińskie po ponad dwóch latach od rosyjskiej agresji | Czwartki w DBK
debata
Zagrożenie nie minęło. Archiwa ukraińskie po ponad dwóch latach od rosyjskiej agresji | Czwartki w DBK
Spotkanie odbyło się z okazji Dnia Archiwisty. Podczas spotkania „Zagrożenie nie minęło” w przestrzeni Galerii Instytutu Pileckiego, uczestnicy opowiedzieli o metodach pracy archiwum w cieniu wojny.
- Szukając miejsca dla siebie... Losy Powstańców Warszawskich na Ziemiach Odzyskanych
debata
Szukając miejsca dla siebie... Losy Powstańców Warszawskich na Ziemiach Odzyskanych
Zapraszamy spotkanie, którego tematem jest książka Wojciecha Brojera „Mikołaj Wasik. Pierwszy wójt Dąbrówna. Twórca najstarszego pomnika Powstania Warszawskiego”.