Stosunek do Polaków na podstawie żydowskich „ksiąg pamięci” - Instytut Pileckiego
Seminarium naukowe Anny Ciałowicz z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami. Jako koreferent pojawia się prof. Monika Adamczyk-Garbowska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Spotkanie moderuje dr Agnieszka Konik.
Tradycja spisywania ksiąg pamięci (hebr. sefer zikaron, jid., jizker-buch) sięga okresu średniowiecza. Księgi te miały charakter komemoratywny i służyły celom liturgicznym: w rocznicę tragicznych wydarzeń odczytywano z nich listę męczenników, którzy padli ofiarą pogromów bądź zmarli w wyniku zarazy.
Po II wojnie światowej księgi pamięci powstawały z inicjatywy ziomkostw chcących upamiętnić zamordowane rodziny swoich członków oraz całe społeczności, które uległy zagładzie. Dotychczas ukazało się – głównie w Izraelu, USA i Argentynie – około 550 ksiąg pamięci (w językach jidysz i hebrajskim) odnoszących się do miejscowości położonych na terenie II Rzeczypospolitej.
Na podstawie wybranych ksiąg przedstawiony zostaje stosunek autorów wspomnień i relacji do Polaków: „sprawców”, „ratowników” i „świadków”.
Zobacz także
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.