Stosunek do Polaków na podstawie żydowskich „ksiąg pamięci” - Instytut Pileckiego
Seminarium naukowe Anny Ciałowicz z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami. Jako koreferent pojawia się prof. Monika Adamczyk-Garbowska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Spotkanie moderuje dr Agnieszka Konik.
Tradycja spisywania ksiąg pamięci (hebr. sefer zikaron, jid., jizker-buch) sięga okresu średniowiecza. Księgi te miały charakter komemoratywny i służyły celom liturgicznym: w rocznicę tragicznych wydarzeń odczytywano z nich listę męczenników, którzy padli ofiarą pogromów bądź zmarli w wyniku zarazy.
Po II wojnie światowej księgi pamięci powstawały z inicjatywy ziomkostw chcących upamiętnić zamordowane rodziny swoich członków oraz całe społeczności, które uległy zagładzie. Dotychczas ukazało się – głównie w Izraelu, USA i Argentynie – około 550 ksiąg pamięci (w językach jidysz i hebrajskim) odnoszących się do miejscowości położonych na terenie II Rzeczypospolitej.
Na podstawie wybranych ksiąg przedstawiony zostaje stosunek autorów wspomnień i relacji do Polaków: „sprawców”, „ratowników” i „świadków”.
Zobacz także
- Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
debata
Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
The Pilecki Discussions on the History and Legacy of Totalitarianism seek to bring together experts from East-Central Europe to discuss and debate issues of common concern in 20th century and contemporary histories of the former Eastern Bloc.
- Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
seminarium
Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
Region łódzki jako jedno z centrów mniejszości niemieckiej w Polsce do 1945 r. był polem eksperymentalnym wprowadzonej w 1940 r. w Kraju Warty tzw. volkslisty.
- Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
debata
Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
Na czym polegała reforma rolna z 1944 r.? Czym były „sądy nad dziedzicami”? Co stało się z pozbawionymi własności ziemianami? Na te i inne pytania odpowiada dr Anna Wylegała - autorka książki „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.