Stalinowski aparat represji i indoktrynacji w łagrze dla dziewcząt w Bojanowie w latach 1952–1956 - Instytut Pileckiego
Stalinowski aparat represji i indoktrynacji w łagrze dla dziewcząt w Bojanowie w latach 1952–1956
Seminarium naukowe Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami. Referat dr Agnieszki Sławińskiej. Jako koreferent pojawia się prof. Witold Stankowski.
W latach 1952–1956 Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego odizolowało młodociane więźniarki polityczne w łagrze w Bojanowie - specjalnym więzieniu dla konspiratorek, które brały udział w drugiej konspiracji niepodległościowej. Były to dziewczęta, w większości uczennice, córki gospodarzy wiejskich i robotników, panny ze starych, patriotycznych rodów, sprzeciwiające się sowietyzacji Polski. Jako członkinie nielegalnych organizacji kolportowały ulotki, były sanitariuszkami i łączniczkami, przenosząc rozkazy czy broń. Po aresztowaniu przechodziły ciężkie śledztwo i proces, zaś po ogłoszeniu wyroku były wysyłane do kazamatów stalinowskich dla kobiet.
Dygnitarze komunistyczni postanowili poddać więzione dziewczęta procesowi przemiany w „sowieckiego człowieka”, dlatego byłe konspiratorki przeniesiono do łagru w Bojanowie, gdzie doświadczały nieustannej indoktrynacji. Do osiągnięcia zamierzonego celu wykorzystano sowiecki aparat represji polegający m.in. na rozbudowanym systemie inwigilacji, przymusowym czytaniu „prasówki”, ciężkiej pracy czy osadzeniu więźniarek politycznych z kryminalnymi. A to tylko część z metod, które omawiamy szerzej podczas seminarium.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.