„Spiecpieriesieleńcy” – losy Polaków deportowanych w 1940 - Instytut Pileckiego
Noc z 9 na 10 lutego 1940 roku. Na zewnątrz temperatura spada do minus kilkudziesięciu stopni. Żołnierze sowieccy wkraczają do domów na okupowanych terenach Kresów II Rzeczypospolitej. Rozpoczyna się pierwsza masowa deportacja Polaków w głąb Związku Sowiec
„Spiecpieriesieleńcy” – losy Polaków deportowanych w 1940 | 08.02.2019
Tuż przed rocznicą pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb ZSRS odbył się wykład dr. Adama Kaczyńskiego – historyka, współorganizatora kilkunastu wypraw badawczych na Syberię i daleką północ Rosji.
Z nagrania dowiecie się:
– jak przebiegały deportacje;
– kim byli „spiecpieriesieleńcy”;
– w jakich warunkach przewożono zesłańców;
– gdzie trafili pierwsi deportowani i z czym musieli się zmierzyć na zesłaniu;
Obejrzycie także materiały filmowe dokumentujące, jak obecnie wyglądają łagry oraz specposiołki, w których przetrzymywani byli Polacy.
dr Adam Kaczyński – absolwent Wydziału Historycznego UW, specjalizujący się w historii krajów byłego ZSRS ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Ukrainy; uczestnik i współorganizator kilkunastu wypraw badawczych na Syberię i daleką północ Rosji. W latach 2008-2013 pracownik merytoryczny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, 2013-2018 Konsul w Ambasadzie RP w Mińsku, obecnie współpracuje z Instytutem Pileckiego.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.