„Spiecpieriesieleńcy” – losy Polaków deportowanych w 1940 - Instytut Pileckiego
Noc z 9 na 10 lutego 1940 roku. Na zewnątrz temperatura spada do minus kilkudziesięciu stopni. Żołnierze sowieccy wkraczają do domów na okupowanych terenach Kresów II Rzeczypospolitej. Rozpoczyna się pierwsza masowa deportacja Polaków w głąb Związku Sowiec
„Spiecpieriesieleńcy” – losy Polaków deportowanych w 1940 | 08.02.2019
Tuż przed rocznicą pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb ZSRS odbył się wykład dr. Adama Kaczyńskiego – historyka, współorganizatora kilkunastu wypraw badawczych na Syberię i daleką północ Rosji.
Z nagrania dowiecie się:
– jak przebiegały deportacje;
– kim byli „spiecpieriesieleńcy”;
– w jakich warunkach przewożono zesłańców;
– gdzie trafili pierwsi deportowani i z czym musieli się zmierzyć na zesłaniu;
Obejrzycie także materiały filmowe dokumentujące, jak obecnie wyglądają łagry oraz specposiołki, w których przetrzymywani byli Polacy.
dr Adam Kaczyński – absolwent Wydziału Historycznego UW, specjalizujący się w historii krajów byłego ZSRS ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Ukrainy; uczestnik i współorganizator kilkunastu wypraw badawczych na Syberię i daleką północ Rosji. W latach 2008-2013 pracownik merytoryczny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, 2013-2018 Konsul w Ambasadzie RP w Mińsku, obecnie współpracuje z Instytutem Pileckiego.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.