Samowystarczalni? Przemysł zbrojeniowy 20-lecia międzywojennego #gieldahistorii odc. 8 - Instytut Pileckiego
Samowystarczalni? Przemysł zbrojeniowy 20-lecia międzywojennego #gieldahistorii odc. 8
II Rzeczpospolita podjęła nie tylko bezprecedensowy wysiłek stworzenia armii, która formowała się w toku walk o granice i wojny polsko-bolszewickiej, ale także zapewnienia zaplecza przemysłowego, które będzie dostarczać wojsku broni i amunicji.
Nie było to zadanie łatwe. Kraj był zdewastowany, fabryki zburzone lub ogołocone z maszyn. Uruchomienie produkcji zbrojeniowej, budowa nowych zakładów czy Centralny Okręg Przemysłowy – oto wielkie przedsięwzięcia gospodarcze, angażujące ograniczone zasoby odrodzonego państwa. Czy droga modernizacji armii i przygotowania jej do przyszłej wojny, obrana przez kierownictwo polityczne, była słuszna? Czy można było zrobić więcej w obliczu narastającego zagrożenia ze strony gwałtownie zbrojących się państw totalitarnych: Niemiec i ZSRR? O tym opowie dr Jędrzej Korbal, ekonomista i badacz zajmujący się uzbrojeniem i wyposażeniem Wojska Polskiego w okresie międzywojennym.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.