Samowystarczalni? Przemysł zbrojeniowy 20-lecia międzywojennego #gieldahistorii odc. 8 - Instytut Pileckiego
Samowystarczalni? Przemysł zbrojeniowy 20-lecia międzywojennego #gieldahistorii odc. 8
II Rzeczpospolita podjęła nie tylko bezprecedensowy wysiłek stworzenia armii, która formowała się w toku walk o granice i wojny polsko-bolszewickiej, ale także zapewnienia zaplecza przemysłowego, które będzie dostarczać wojsku broni i amunicji.
Nie było to zadanie łatwe. Kraj był zdewastowany, fabryki zburzone lub ogołocone z maszyn. Uruchomienie produkcji zbrojeniowej, budowa nowych zakładów czy Centralny Okręg Przemysłowy – oto wielkie przedsięwzięcia gospodarcze, angażujące ograniczone zasoby odrodzonego państwa. Czy droga modernizacji armii i przygotowania jej do przyszłej wojny, obrana przez kierownictwo polityczne, była słuszna? Czy można było zrobić więcej w obliczu narastającego zagrożenia ze strony gwałtownie zbrojących się państw totalitarnych: Niemiec i ZSRR? O tym opowie dr Jędrzej Korbal, ekonomista i badacz zajmujący się uzbrojeniem i wyposażeniem Wojska Polskiego w okresie międzywojennym.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.