Samowystarczalni? Przemysł zbrojeniowy 20-lecia międzywojennego #gieldahistorii odc. 8 - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Samowystarczalni? Przemysł zbrojeniowy 20-lecia międzywojennego #gieldahistorii odc. 8

II Rzeczpospolita podjęła nie tylko bezprecedensowy wysiłek stworzenia armii, która formowała się w toku walk o granice i wojny polsko-bolszewickiej, ale także zapewnienia zaplecza przemysłowego, które będzie dostarczać wojsku broni i amunicji.

Nie było to zadanie łatwe. Kraj był zdewastowany, fabryki zburzone lub ogołocone z maszyn. Uruchomienie produkcji zbrojeniowej, budowa nowych zakładów czy Centralny Okręg Przemysłowy – oto wielkie przedsięwzięcia gospodarcze, angażujące ograniczone zasoby odrodzonego państwa. Czy droga modernizacji armii i przygotowania jej do przyszłej wojny, obrana przez kierownictwo polityczne, była słuszna? Czy można było zrobić więcej w obliczu narastającego zagrożenia ze strony gwałtownie zbrojących się państw totalitarnych: Niemiec i ZSRR? O tym opowie dr Jędrzej Korbal, ekonomista i badacz zajmujący się uzbrojeniem i wyposażeniem Wojska Polskiego w okresie międzywojennym.

Zobacz także

  • Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    podcast

    Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n

  • Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    podcast

    Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.

  • Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    podcast

    Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.