RWPG – gospodarczy parasol czy narzędzie dominacji? #gieldahistorii odc. 29 - Instytut Pileckiego
RWPG – gospodarczy parasol czy narzędzie dominacji? #gieldahistorii odc. 29
Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), powołana w Moskwie w 1949 roku, miała na celu ułatwienie współpracy gospodarczej pomiędzy państwami „bloku wschodniego”.
W założeniu organizacja miała stanowić odpowiedź na inicjatywy gospodarcze świata zachodniego, ale w praktyce stała się kolejnym narzędziem dominacji Związku Radzieckiego nad jego satelitami. Mechanizmy funkcjonowania RWPG częściej generowały problemy niż przynosiły realne korzyści dla jej członków. Jak naprawdę działała ta organizacja? Jaką rolę odgrywała w niej Polska? Czy dzielenie się zaawansowanymi technologiami było rzeczywistością, czy jedynie propagandowym hasłem?
Otych i innych aspektach opowie gość prof. Andrzeja Zawistowskiego – dr Mirosław Sikora, historyk i badacz, który analizował dokumenty RWPG przechowywane w moskiewskich archiwach, niedostępnych dotąd w Polsce. Fascynująca rozmowa odkryje kulisy jednej z kluczowych instytucji gospodarczych okresu zimnej wojny.
Do grafiki na miniaturze wykorzystano zdjęcie byłej siedziby RWPG w Moskwie, źródło: Wikipedia, fot: Foma, CC BY-SA 4.0.
Zobacz także
- Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
podcast
Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n
- Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
podcast
Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.
- Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
podcast
Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.