RWPG – gospodarczy parasol czy narzędzie dominacji? #gieldahistorii odc. 29 - Instytut Pileckiego
RWPG – gospodarczy parasol czy narzędzie dominacji? #gieldahistorii odc. 29
Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), powołana w Moskwie w 1949 roku, miała na celu ułatwienie współpracy gospodarczej pomiędzy państwami „bloku wschodniego”.
W założeniu organizacja miała stanowić odpowiedź na inicjatywy gospodarcze świata zachodniego, ale w praktyce stała się kolejnym narzędziem dominacji Związku Radzieckiego nad jego satelitami. Mechanizmy funkcjonowania RWPG częściej generowały problemy niż przynosiły realne korzyści dla jej członków. Jak naprawdę działała ta organizacja? Jaką rolę odgrywała w niej Polska? Czy dzielenie się zaawansowanymi technologiami było rzeczywistością, czy jedynie propagandowym hasłem?
Otych i innych aspektach opowie gość prof. Andrzeja Zawistowskiego – dr Mirosław Sikora, historyk i badacz, który analizował dokumenty RWPG przechowywane w moskiewskich archiwach, niedostępnych dotąd w Polsce. Fascynująca rozmowa odkryje kulisy jednej z kluczowych instytucji gospodarczych okresu zimnej wojny.
Do grafiki na miniaturze wykorzystano zdjęcie byłej siedziby RWPG w Moskwie, źródło: Wikipedia, fot: Foma, CC BY-SA 4.0.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.