RWPG – gospodarczy parasol czy narzędzie dominacji? #gieldahistorii odc. 29 - Instytut Pileckiego
RWPG – gospodarczy parasol czy narzędzie dominacji? #gieldahistorii odc. 29
Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), powołana w Moskwie w 1949 roku, miała na celu ułatwienie współpracy gospodarczej pomiędzy państwami „bloku wschodniego”.
W założeniu organizacja miała stanowić odpowiedź na inicjatywy gospodarcze świata zachodniego, ale w praktyce stała się kolejnym narzędziem dominacji Związku Radzieckiego nad jego satelitami. Mechanizmy funkcjonowania RWPG częściej generowały problemy niż przynosiły realne korzyści dla jej członków. Jak naprawdę działała ta organizacja? Jaką rolę odgrywała w niej Polska? Czy dzielenie się zaawansowanymi technologiami było rzeczywistością, czy jedynie propagandowym hasłem?
Otych i innych aspektach opowie gość prof. Andrzeja Zawistowskiego – dr Mirosław Sikora, historyk i badacz, który analizował dokumenty RWPG przechowywane w moskiewskich archiwach, niedostępnych dotąd w Polsce. Fascynująca rozmowa odkryje kulisy jednej z kluczowych instytucji gospodarczych okresu zimnej wojny.
Do grafiki na miniaturze wykorzystano zdjęcie byłej siedziby RWPG w Moskwie, źródło: Wikipedia, fot: Foma, CC BY-SA 4.0.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.