Rozmowa z Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki Irenie Sendlerowej - Instytut Pileckiego
Rozmowa z Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki Irenie Sendlerowej
27 stycznia 2025 r. obchodziliśmy 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Z tej okazji w warszawskiej Kinotece Instytut Pileckiego zorganizował spotkanie młodzieży z LVI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego z panią Elżbietą Ficowską, ocalałą z Holokaustu. Spotkanie było połączone z pokazem filmów o Zagładzie. Elżbieta Ficowska w 1942 roku, jako sześciomiesięczne dziecko, dzięki działalności Ireny Sendlerowej i jej współpracowników, została wywieziona z getta warszawskiego w drewnianej skrzynce, ukrytej na wozie z cegłami, na tzw. aryjską stronę miasta, gdzie czekała na nią nowa rodzina. Swoją historię rodzinną poznała, kiedy miała 17 lat. Rozmowę poprowadziła Małgorzata Grygiel z Instytutu Pileckiego, współautorka filmu „Świadkowie Epoki. Ku Zagładzie”.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.