Rozmowa z Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki Irenie Sendlerowej - Instytut Pileckiego
Rozmowa z Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki Irenie Sendlerowej
27 stycznia 2025 r. obchodziliśmy 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Z tej okazji w warszawskiej Kinotece Instytut Pileckiego zorganizował spotkanie młodzieży z LVI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego z panią Elżbietą Ficowską, ocalałą z Holokaustu. Spotkanie było połączone z pokazem filmów o Zagładzie. Elżbieta Ficowska w 1942 roku, jako sześciomiesięczne dziecko, dzięki działalności Ireny Sendlerowej i jej współpracowników, została wywieziona z getta warszawskiego w drewnianej skrzynce, ukrytej na wozie z cegłami, na tzw. aryjską stronę miasta, gdzie czekała na nią nowa rodzina. Swoją historię rodzinną poznała, kiedy miała 17 lat. Rozmowę poprowadziła Małgorzata Grygiel z Instytutu Pileckiego, współautorka filmu „Świadkowie Epoki. Ku Zagładzie”.
Zobacz także
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.