Rozliczanie kolaboracji w Polsce na podstawie dekretu sierpniowego z 1944 roku - Instytut Pileckiego
Rozliczanie kolaboracji w Polsce na podstawie dekretu sierpniowego z 1944 roku
Cotygodniowe seminarium naukowe organizowane przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego. Referat dr Bartłomieja Kapicy, gdzie jako koreferent pojawia dr Dominika Uczkiewicz. Seminarium prowadzi dr Mateusz Werner.
Problem współpracy z najeźdźcą przedstawicieli okupowanej przez niego społeczności jest nieodłączną częścią historii konfliktów zbrojnych.
II wojna światowa, ze względu na swój totalny charakter i popełnione w trakcie niej ludobójstwo, uwypukliła go jednakże jeszcze bardziej, podnosząc jednocześnie kwestię prawnych rozliczeń popełnionych w trakcie niej zbrodni.
Wydany 31 sierpnia 1944 roku przez Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, a więc zalążek komunistycznego rządu w Polsce, dekret stanowił podstawę dla sądowych rozliczeń z osobami podejrzanymi o współpracę z niemieckim okupantem. Ich przebieg, głębia oraz warunki, w których je przeprowadzono, stanowią punkt odniesienia dla pytania o możliwości sprawiedliwości tranzycyjnej i osądzenia zbrodni popełnionych w warunkach okupacji.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.