Rozliczanie kolaboracji w Polsce na podstawie dekretu sierpniowego z 1944 roku - Instytut Pileckiego
Rozliczanie kolaboracji w Polsce na podstawie dekretu sierpniowego z 1944 roku
Cotygodniowe seminarium naukowe organizowane przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego. Referat dr Bartłomieja Kapicy, gdzie jako koreferent pojawia dr Dominika Uczkiewicz. Seminarium prowadzi dr Mateusz Werner.
Problem współpracy z najeźdźcą przedstawicieli okupowanej przez niego społeczności jest nieodłączną częścią historii konfliktów zbrojnych.
II wojna światowa, ze względu na swój totalny charakter i popełnione w trakcie niej ludobójstwo, uwypukliła go jednakże jeszcze bardziej, podnosząc jednocześnie kwestię prawnych rozliczeń popełnionych w trakcie niej zbrodni.
Wydany 31 sierpnia 1944 roku przez Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, a więc zalążek komunistycznego rządu w Polsce, dekret stanowił podstawę dla sądowych rozliczeń z osobami podejrzanymi o współpracę z niemieckim okupantem. Ich przebieg, głębia oraz warunki, w których je przeprowadzono, stanowią punkt odniesienia dla pytania o możliwości sprawiedliwości tranzycyjnej i osądzenia zbrodni popełnionych w warunkach okupacji.
Zobacz także
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.
- Łódź: od wioski do przemysłowej potęgi #gieldahistorii odc. 39
podcast
Łódź: od wioski do przemysłowej potęgi #gieldahistorii odc. 39
Wyrusz z nami w fascynującą podróż przez dzieje Łodzi – miasta, które z niewielkiej osady zmieniło się w przemysłowe serce Królestwa Polskiego!