„Rosyjski świat” versus „świat Zachodu” jako przyczynek do postępującej faszyzacji Rosji - Instytut Pileckiego
„Rosyjski świat” versus „świat Zachodu” jako przyczynek do postępującej faszyzacji Rosji
Zapraszamy do obejrzenia seminarium Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego z 14 czerwca.
Wystąpiły prof. dr hab. Joanna Getka, Kierownik Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, a także dr Joanna Darczewska z Ośrodka Studiów Wschodnich im. J. Karpia.
Wykreowana wizja świata wrogiego Rosji, uproszczona do wojny dwóch skonfrontowanych światów, „zachodniego” i „rosyjskiego”, podkreślanie historycznego prawa Rosji do kontroli najbliższego otoczenia traktowanego jako jej wyłączna strefa wpływów, zarzucanie domniemanemu wrogowi zamiaru skolonizowania Rosji itp. to ponadczasowe mechanizmy socjotechniczne, wykorzystywane przez Kreml bez względu na ustrój i epokę historyczną. Ich trwałość i uniwersalność należy wiązać z długotrwałym oddziaływaniem ideologicznym. Autodefinicja Rosji jako kraju antyfaszystowskiego nie przesłania postępującego procesu jej faszyzacji. Jest to jednak proces odsłaniania się kolejnych elementów faszyzmu już zakorzenionych w kulturze, a nie budowanie faszyzmu od podstaw.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.