Rosja Putina – obsesja neoimperialnej potęgi | Czwartki w DeBeKa - Instytut Pileckiego
Czy istnieje ciągłość pomiędzy dawnym rosyjskim imperializmem, totalitaryzmem sowieckim a dzisiejszą Rosją? Gdzie szukać korzeni putinizmu?
Punktem wyjścia do dyskusji była wydana przez Instytut Pileckiego książka pt. "Zrozumieć putinizm. Obsesja potęgi", autorstwa Françoise Thom, francuskiej historyk i sowietolog, wykładowczyni paryskiej Sorbony.
Opisując drogę Władimira Putina na szczyt kremlowskiej hierarchii, autorka odsłania kulisy brutalnej walki o kontrolę nad największym państwem świata. Jednocześnie uświadamia nam specyfikę panującej w Rosji kultury politycznej. Wskazuje na głębokie, historyczne korzenie putinowskiego sposobu sprawowania władzy, tak szokującego i często niezrozumiałego dla świata zachodniego. Pomaga uchwycić związek między agresywnym zachowaniem Rosji na arenie międzynarodowej a wewnętrzną polityką Kremla. Ukazując burzliwe losy przedstawicieli tamtejszych elit politycznych oraz mechanizmy sprawowania przez nich władzy, Thom obnaża logikę działania stojącą za putinizmem.. W dyskusji wyjdziemy jednak poza ramy kart książki i zadamy także pytania dotyczące roli doświadczenia Polski oraz państw regionu w rozumieniu i tłumaczeniu światu Rosji, zapytamy o charakter systemu politycznego Rosji i jego stabilność a także o przyszłość Ukrainy jak i całego regionu i Europy: Skąd się bierze neoimperialna obsesja Putina i rosyjskich elit? Czym jest putinizm oraz rosyjski reżim polityczny? Czy istnieje ciągłość pomiędzy dawnym rosyjskim imperializmem, totalitaryzmem sowieckim a dzisiejszą Rosją? Gdzie szukać korzeni putinizmu? Dlaczego świat zachodni dał się zaskoczyć Putinowi i nie przygotował się na nadchodzącą wojnę? Jaka rola Polski w tłumaczeniu światu Rosji? Jaka przyszłość Ukrainy, Rosji oraz państw regionu?
Na te oraz inne pytania szukali odpowiedzi:
Prof. Włodzimierz Marciniak – polski politolog, sowietolog i rosjoznawca, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, dyplomata. Były Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej w latach 2016–2020. Były pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Prof. Hieronim Grala – polski historyk, badacz dziejów Rusi i Rosji, dyplomata. W latach 1991-1993 sekretarz naukowy Instytutu Historycznego UW. Wykładowca Wydziału „Artes Liberales” UW. W latach 2000-2009 w przedstawicielstwach dyplomatycznych RP w Federacji Rosyjskiej (dyrektor Instytutów Polskich w Sankt Petersburgu i Moskwie oraz I radca Ambasady RP).
Witold Jurasz – dziennikarz i publicysta Onetu, na łamach którego publikuje artykuły poświęcone polityce zagranicznej i bezpieczeństwa oraz prowadzi podcast „Raport Międzynarodowy”. Autor książek o Rosji i W. Putinie („Demony Rosji”) oraz Białorusi i A. Łukaszence („Demon zza miedzy”). Współautor, wraz z prof. H. Gralą, książki o kremlowskiej elicie władzy („Wataha Putina”). Były chargé d’affaires RP na Białorusi oraz dyplomata w Rosji. Pracował też w strukturach obronnych zajmujących się programem NATO Security Investment Programme oraz w prywatnej spółce zajmującej się międzynarodowym handlem bronią. Karierę dziennikarską zaczął prowadząc talk-show w Polsat News 2.
Prowadzenie: Jakub Moroz, dziennikarz, krytyk, teatrolog. W przeszłości członek redakcji kwartalnika Pressje. Były wicedyrektor TVP Kultura.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.