Represje wobec duchowieństwa polskiego podczas drugiej wojny światowej (1939–1945) | seminarium - Instytut Pileckiego
Represje wobec duchowieństwa polskiego podczas drugiej wojny światowej (1939–1945) | seminarium
Zapraszamy do zapoznania się z seminarium ks. prof. Jana Walkusza (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II). Jako koreferent wystąpił prof. Witold Stankowski (OBnT Instytutu Pileckiego, Uniwersytet Jagielloński).
Niemiecka i sowiecka polityka eksterminacyjna uderzała przede wszystkim w Kościół katolicki i jego duchowieństwo, postrzegane nie według kryteriów ideologiczno-światopoglądowych, lecz pod kątem potencjału patriotycznego. Stąd – wskutek różnorodności i odmiennej polityki w poszczególnych jednostkach administracyjnych (ziemie anektowane, Generalna Gubernia, strefa sowiecka) – odmienna była też postać represji wobec duchowieństwa polskiego na tych terenach oraz stopień jej nasilenia. Najtragiczniej w tym względzie wyglądała sytuacja na Pomorzu, gdzie już jesienią 1939 r. rozstrzelano większość księży w masowych miejscach egzekucji; ponadto w ramach programowych represji – tak na Pomorzu, jak i w innych rejonach – stosowano zsyłki do obozów koncentracyjnych, przesiedlenia do Generalnej Guberni oraz więzienie z zastosowaniem wyszukanych tortur.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.