Represje wobec duchowieństwa polskiego podczas drugiej wojny światowej (1939–1945) | seminarium - Instytut Pileckiego
Represje wobec duchowieństwa polskiego podczas drugiej wojny światowej (1939–1945) | seminarium
Zapraszamy do zapoznania się z seminarium ks. prof. Jana Walkusza (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II). Jako koreferent wystąpił prof. Witold Stankowski (OBnT Instytutu Pileckiego, Uniwersytet Jagielloński).
Niemiecka i sowiecka polityka eksterminacyjna uderzała przede wszystkim w Kościół katolicki i jego duchowieństwo, postrzegane nie według kryteriów ideologiczno-światopoglądowych, lecz pod kątem potencjału patriotycznego. Stąd – wskutek różnorodności i odmiennej polityki w poszczególnych jednostkach administracyjnych (ziemie anektowane, Generalna Gubernia, strefa sowiecka) – odmienna była też postać represji wobec duchowieństwa polskiego na tych terenach oraz stopień jej nasilenia. Najtragiczniej w tym względzie wyglądała sytuacja na Pomorzu, gdzie już jesienią 1939 r. rozstrzelano większość księży w masowych miejscach egzekucji; ponadto w ramach programowych represji – tak na Pomorzu, jak i w innych rejonach – stosowano zsyłki do obozów koncentracyjnych, przesiedlenia do Generalnej Guberni oraz więzienie z zastosowaniem wyszukanych tortur.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.