Represje wobec duchowieństwa polskiego podczas drugiej wojny światowej (1939–1945) | seminarium - Instytut Pileckiego
Represje wobec duchowieństwa polskiego podczas drugiej wojny światowej (1939–1945) | seminarium
Zapraszamy do zapoznania się z seminarium ks. prof. Jana Walkusza (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II). Jako koreferent wystąpił prof. Witold Stankowski (OBnT Instytutu Pileckiego, Uniwersytet Jagielloński).
Niemiecka i sowiecka polityka eksterminacyjna uderzała przede wszystkim w Kościół katolicki i jego duchowieństwo, postrzegane nie według kryteriów ideologiczno-światopoglądowych, lecz pod kątem potencjału patriotycznego. Stąd – wskutek różnorodności i odmiennej polityki w poszczególnych jednostkach administracyjnych (ziemie anektowane, Generalna Gubernia, strefa sowiecka) – odmienna była też postać represji wobec duchowieństwa polskiego na tych terenach oraz stopień jej nasilenia. Najtragiczniej w tym względzie wyglądała sytuacja na Pomorzu, gdzie już jesienią 1939 r. rozstrzelano większość księży w masowych miejscach egzekucji; ponadto w ramach programowych represji – tak na Pomorzu, jak i w innych rejonach – stosowano zsyłki do obozów koncentracyjnych, przesiedlenia do Generalnej Guberni oraz więzienie z zastosowaniem wyszukanych tortur.
Zobacz także
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.