Reglamentacja towarów w PRL #gieldahistorii odc. 24 - Instytut Pileckiego
Jak ewoluował system kartkowy i dlaczego komuniści nie mogli się bez niego obejść? Czym były bilety towarowe na cukier i dlaczego Gierek musiał je wprowadzić po wydarzeniach Czerwca 1976 roku?
Komuniści przejęli system sprzedaży reglamentowanej od Niemców – ostemplowali orzełkiem i polskimi napisami dawne kartki okupacyjne. Wielkim osiągnięciem gospodarki socjalistycznej miało być zniesienie kartek ogłoszone na zjeździe zjednoczeniowym PPS i PPR, gdy powstała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. Ale już w 1951 roku kartki powróciły, by przeżyć nawet symboliczny koniec PRL.
Dlaczego jednym z postulatów Sierpnia'80 było wprowadzenie kartek na mięso? Profesor Andrzej Zawistowski zaprasza na kolejny odcinek cyklu "Giełda Historii".
Zobacz także
- Intelektualny włóczęga – dr Wojciech Łysek o Stanisławie Swianiewiczu #rozmowyoksiazkach odc. 6
debata
Intelektualny włóczęga – dr Wojciech Łysek o Stanisławie Swianiewiczu #rozmowyoksiazkach odc. 6
W szóstym odcinku serii „Rozmowy o książkach” prezentujemy wydaną w 2023 roku książkę „Intelektualny włóczęga. Biografia Stanisława Swianiewicza”, a gościem Jakuba Moroza jest jej autor, dr Wojciech Łysek z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii
- Polski uran – niezwykła kopalnia w Kletnie #giełdahistorii odc. 25
podcast
Polski uran – niezwykła kopalnia w Kletnie #giełdahistorii odc. 25
Złoża uranu odkryto na terenie Dolnego Śląska w XIX wieku, kiedy zastosowanie pierwiastka nie było jeszcze znane. Ruda uranu stała się strategicznym surowcem dopiero w wyniku odkryć naukowych z przedednia II wojny światowej.
- Przestrzenie przemocy – prof. Michał Łuczewski o książce J. Baberowskiego #rozmowyoksiazkach odc. 7
debata
Przestrzenie przemocy – prof. Michał Łuczewski o książce J. Baberowskiego #rozmowyoksiazkach odc. 7
Tematem odcinka jest książka „Przestrzenie przemocy” Jörga Baberowskiego, wydana przez Instytutu Pileckiego w 2022 roku w przekładzie Kamila Markiewicza.