Reglamentacja towarów w PRL #gieldahistorii odc. 24 - Instytut Pileckiego
Jak ewoluował system kartkowy i dlaczego komuniści nie mogli się bez niego obejść? Czym były bilety towarowe na cukier i dlaczego Gierek musiał je wprowadzić po wydarzeniach Czerwca 1976 roku?
Komuniści przejęli system sprzedaży reglamentowanej od Niemców – ostemplowali orzełkiem i polskimi napisami dawne kartki okupacyjne. Wielkim osiągnięciem gospodarki socjalistycznej miało być zniesienie kartek ogłoszone na zjeździe zjednoczeniowym PPS i PPR, gdy powstała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. Ale już w 1951 roku kartki powróciły, by przeżyć nawet symboliczny koniec PRL.
Dlaczego jednym z postulatów Sierpnia'80 było wprowadzenie kartek na mięso? Profesor Andrzej Zawistowski zaprasza na kolejny odcinek cyklu "Giełda Historii".
Zobacz także
- Audioserial „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
podcast
Audioserial „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
W 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, zapraszamy na szcześcioodcinkowy audiodokument, którego bohaterowie opowiadają, jak wyglądała ich droga na koniec świata i jak doświadczenie uchodźstwa wpłynęło na życie ich rodzin.
- Kolejki PRL, czyli codzienność w systemie niedoboru #gieldahistorii odc. 28
podcast
Kolejki PRL, czyli codzienność w systemie niedoboru #gieldahistorii odc. 28
W tym odcinku, nagranym w warszawskim Muzeum Życia w PRL, prof. Andrzej Zawistowski zabiera nas w fascynującą podróż do czasów Polski Ludowej, opowiadając o jednym z najbardziej charakterystycznych zjawisk tamtej epoki – kolejkach.
- Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
wykład
Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z archiwistami Instytutu Pileckiego, którzy posiłkując się zbiorami naszego Archiwum, prześledzą, jak wyglądało Boże Narodzenie w cieniu drugiej wojny światowej z perspektywy dzieci i dorosłych.