Ratowanie Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej | seminarium - Instytut Pileckiego
Zachęcamy do wysłuchania seminarium prof. Limore Yagil (Université Paris Sorbonne – Paris IV, Bar-Ilan University). Jako koreferent wystąpiła dr hab. Agata Mirek (prof. KUL, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).
Od 15 lat we współczesnej historiografii jesteśmy świadkami walki między historykami: tymi, którzy akceptują fakt, że Polacy ratowali Żydów, a tymi, którzy wolą uwypuklać przypadki, gdy Polacy – powodowani chciwością lub antysemityzmem, a także ze strachu przed Niemcmi – zabijali swoich żydowskich sąsiadów. Opierając się na własnych badaniach dotyczących metod ratowania Żydów we Francji pod okupacją (1940- 944), publikowanych od 2005 r., prof. Limore Yagil proponuje drogę pośrednią. Profesor Yagil podkreśla, że rolą historyka nie jest osądzanie, tylko zrozumienie, zaś w konsekwencji najważniejsze są odważne akty obywatelskiego nieposłuszeństwa wybranych osób, które umożliwiły uratowanie kilku tysięcy Żydów. Istotne jest także zrozumienie, dlaczego inne próby ratowania Żydów się nie powiodły. Seminarium naukowe online było prowadzone na platformie Zoom.us. Wykład odbył sie w języku francuskim; zapewniliśmy tłumaczenie symultaniczne.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.