Ratowanie Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej | seminarium - Instytut Pileckiego
Zachęcamy do wysłuchania seminarium prof. Limore Yagil (Université Paris Sorbonne – Paris IV, Bar-Ilan University). Jako koreferent wystąpiła dr hab. Agata Mirek (prof. KUL, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).
Od 15 lat we współczesnej historiografii jesteśmy świadkami walki między historykami: tymi, którzy akceptują fakt, że Polacy ratowali Żydów, a tymi, którzy wolą uwypuklać przypadki, gdy Polacy – powodowani chciwością lub antysemityzmem, a także ze strachu przed Niemcmi – zabijali swoich żydowskich sąsiadów. Opierając się na własnych badaniach dotyczących metod ratowania Żydów we Francji pod okupacją (1940- 944), publikowanych od 2005 r., prof. Limore Yagil proponuje drogę pośrednią. Profesor Yagil podkreśla, że rolą historyka nie jest osądzanie, tylko zrozumienie, zaś w konsekwencji najważniejsze są odważne akty obywatelskiego nieposłuszeństwa wybranych osób, które umożliwiły uratowanie kilku tysięcy Żydów. Istotne jest także zrozumienie, dlaczego inne próby ratowania Żydów się nie powiodły. Seminarium naukowe online było prowadzone na platformie Zoom.us. Wykład odbył sie w języku francuskim; zapewniliśmy tłumaczenie symultaniczne.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.