Raport Witolda jako lektura szkolna | seminarium - Instytut Pileckiego
Tematem rozmowy prelegentów seminarium Instytutu Pileckiego był niezwykły dokument - "Raport Witolda" rtm. Witolda Pileckiego.
Raport Witolda rtm. Witolda Pileckiego to unikatowe źródło wiedzy, które powstało dzięki naocznemu świadkowi, „dobrowolnemu” więźniowi KL Auschwitz. Raport Witolda to nie tylko opis jednego miejsca kaźni tysięcy bezbronnych, niewinnych ludzi różnych narodowości. To także dokument, który pokazuje, jak generalnie funkcjonowała zbrodnicza machina Trzeciej Rzeszy podczas II wojny światowej. Jak to wszystko pokazać w XXI wieku, tym bardziej młodzieży szkolnej? Krok został zrobiony, gdyż Raport Witolda stał się lekturą w szkole średniej. Jak to wdrożyć, aby Raport Witolda pobudził umysły młodych ludzi? O tym na seminarium naukowym OBnT dyskutowali nauczyciele szkół średnich.
Prelegenci:
- Małgorzata Ścibior-Szeremeta, polonistka w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie
- Sławomir Bielecki, historyk w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie
- Adam Hohendorff, polonista w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym nr 4 im. Batalionu AK „Parasol” w Warszawie
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.