Przezwyciężenie czy wymazywanie? | wykład prof. Magdaleny Bainczyk - Instytut Pileckiego
Zapraszamy do wysłuchania trzeciego wykładu online z cyklu „Przezwyciężenie czy wymazywanie? System prawny i kultura polityczna powojennych Niemiec a problem odpowiedzialności za zbrodnie hitlerowskie”.
Wykład pt. „Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości RFN w cieniu narodowosocjalistycznej przeszłości; refleksje wokół wystawy Rosenburg” zaprezentowała prof. Magdalena Bainczyk. Spotkanie poprowadził dr Piotr Andrzejewski.
Wykładu można było wysłuchać 6 października 2021 r. o godz. 16.30 na platformie Zoom oraz na facebooku Instytutu Pileckiego.
Magdalena Bainczyk - dr nauk prawnych Uniwersytetu w Heidelbergu, profesor na Wydziale Prawa i Administracji Krakowskiej Akademii, główny analityk Instytutu Zachodniego w zakresie niemieckiego prawa publicznego oraz prawa UE. Autorka licznych publikacji w języku polskim, angielskim i niemieckim dotyczących orzecznictwa TS UE i sądów konstytucyjnych w sprawach integracji europejskiej, niemieckiego wymiaru sprawiedliwości, a także prawnych aspektów stosunków polsko-niemieckich. Współredaktorka publikacji „Odpowiedzialność państwa za zbrodnie międzynarodowe. Refleksje wokół wystawy »Rosenburg«" (więcej informacji można znaleźć tutaj).
Zobacz także
- Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55
podcast
Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55
W 55. odcinku podcastu „Giełda Historii” wyruszamy w niezwykłą podróż przez ponad dziewięć dekad historii Polskich Linii Lotniczych LOT.
- Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2
podcast
Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2
Czy Polska interesowała się losem Żydów w nazistowskich Niemczech, w jaki sposób polskie ambicje kolonialne łączyły się z losem ludności żydowskiej w Polsce? Zapraszamy na drugi odcinek podcastu Instytutu Pileckiego „Temida w świecie Klio".
- W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki
debata
W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki
„W stronę życia. Ucieczki z getta warszawskiego" (reż. Małgorzata Grygiel, Michał Miziołek, prod. Instytut Pileckiego 2026, 30 min.) przybliża losy czworga bohaterów: Mariana Kalwarego, Barbary Marlow, Elżbiety Ficowskiej oraz Anny Stupnickiej-Bando.