Przezwyciężenie czy wymazywanie? | wykład dr. Piotra Andrzejewskiego - Instytut Pileckiego
Zapraszamy do wysłuchania wykładu online pt. „Transitional justice i denazyfikacja w Austrii”, który 13 października 2021 r. wygłosił dr Piotr Andrzejewski, historyk i politolog specjalizujący się w historii i ustroju politycznym Austrii.
Gospodarzem spotkania był Mateusz Fałkowski, zastępca kierownika oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie. Był to ostatni wykład z z cyklu „Przezwyciężenie czy wymazywanie? System prawny i kultura polityczna powojennych Niemiec a problem odpowiedzialności za zbrodnie hitlerowskie”.
Uczestnictwo Austriaków w II Wojnie Światowej stawia ich zarówno po stronie sprawców oraz w mniejszym stopniu ofiar. Procedury denazyfikacyjne były podobne do tych przeprowadzonych przez w Aliantów w Niemczech, ale przebieg samego procesu już nie. Austria uznała się i została uznana za pierwszą ofiarę nazistowskiej agresji, co miało niebagatelny wpływ na proces rozliczenia się (i jego braku) z trudną przeszłością.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.