Przebudzenie pamięci: Kuropaty w świadomości historycznej | Panel II - Instytut Pileckiego
Celem konferencji „Zbrodnia w Kuropatach 1937–1941: prawda i wolność” było przybliżenie historii zbrodni, które niestety nadal pozostają poza głównym nurtem świadomości historycznej Polaków, a na Białorusi są bliżej znane jedynie w kręgach opozycyjnych.
Moderator
• Jerzy Rohoziński, Instytut Pileckiego
Prelegenci
• Ihar Kuzniacou, Białoruski Uniwersytet Państwowy, Miejsca masowych zbrodni i pochówków w uroczysku Kuropaty: problemy poszukiwania i upamiętnienia ofiar sowieckiego terroru.
• Wojciech Śleszyński, Muzeum Pamięci Sybiru, Pamięć o miejscu zbrodni w Kuropatach jako jeden z filarów budowania alternatywnej w stosunku do postsowieckiej wizji dziejów Białorusi.
• Pavel Ablamski, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, Kuropaty jako miejsce pamięci w świadomości historycznej młodego pokolenia Białorusinów.
• Olga Lebedewa, Instytut Pileckiego, Ofiary i sprawcy: operacja polska NKWD w pamięci historycznej.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.