Promocja książki "Doświadczenie dwóch totalitaryzmów. Interpretacje" - Instytut Pileckiego
Dyskusja promująca książkę "Doświadczenie dwóch totalitaryzmów. Interpretacje."
Promocja książki "Doświadczenie dwóch totalitaryzmów. Interpretacje" | 21.11.2018
Naszymi gośćmi byli:
prof. Paweł Kaczorowski (UKSW) – opiekun naukowy projektu, politolog, historyk filozofii i myśli politycznej. Zajmuje się teorią państwa, teologią polityczną oraz historią niemieckiej myśli politycznej i prawnej.
prof. Piotr Madajczyk (ISP PAN) – opiekun naukowy projektu, historyk. Jego zainteresowania badawcze obejmują problematykę mniejszości narodowych w Polsce, stosunków polsko-niemieckich w XX wieku, przymusowych migracji po II wojnie światowej.
prof. Maciej Urbanowski (UJ) – historyk literatury, krytyk literacki, współzałożyciel i redaktor dwumiesięcznika „Arcana”. Redaktor naukowy serii Krytyka XX i XXI wieku.
moderacja: dr Martyna Rusiniak-Karwat - Instytut Pileckiego
O książce:
Polskie doświadczenie konfrontacji z dwoma totalitaryzmami zasługuje na to, by stać się częścią głównego nurtu światowej dyskusji o historii XX wieku. Teorie totalitaryzmu, pojęcie "ludobójstwa", idee wolności i solidarności jako odpowiedź na radykalne zło - to kwestie, w których polskiego głosu nie może zabraknąć. Książka jest wynikiem projektu badawczego. Zawarte w niej eseje reprezentują perspektywy różnych dyscyplin: historii i historii idei, politologii, filozofii politycznej, literaturoznawstwa, socjologii i prawoznawstwa.
Publikacja sfinansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2018.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.