Promocja książki "Doświadczenie dwóch totalitaryzmów. Interpretacje" - Instytut Pileckiego
Dyskusja promująca książkę "Doświadczenie dwóch totalitaryzmów. Interpretacje."
Promocja książki "Doświadczenie dwóch totalitaryzmów. Interpretacje" | 21.11.2018
Naszymi gośćmi byli:
prof. Paweł Kaczorowski (UKSW) – opiekun naukowy projektu, politolog, historyk filozofii i myśli politycznej. Zajmuje się teorią państwa, teologią polityczną oraz historią niemieckiej myśli politycznej i prawnej.
prof. Piotr Madajczyk (ISP PAN) – opiekun naukowy projektu, historyk. Jego zainteresowania badawcze obejmują problematykę mniejszości narodowych w Polsce, stosunków polsko-niemieckich w XX wieku, przymusowych migracji po II wojnie światowej.
prof. Maciej Urbanowski (UJ) – historyk literatury, krytyk literacki, współzałożyciel i redaktor dwumiesięcznika „Arcana”. Redaktor naukowy serii Krytyka XX i XXI wieku.
moderacja: dr Martyna Rusiniak-Karwat - Instytut Pileckiego
O książce:
Polskie doświadczenie konfrontacji z dwoma totalitaryzmami zasługuje na to, by stać się częścią głównego nurtu światowej dyskusji o historii XX wieku. Teorie totalitaryzmu, pojęcie "ludobójstwa", idee wolności i solidarności jako odpowiedź na radykalne zło - to kwestie, w których polskiego głosu nie może zabraknąć. Książka jest wynikiem projektu badawczego. Zawarte w niej eseje reprezentują perspektywy różnych dyscyplin: historii i historii idei, politologii, filozofii politycznej, literaturoznawstwa, socjologii i prawoznawstwa.
Publikacja sfinansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2018.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.