Projekt polegli1939.pl – wspomaganie badań narzędziami GIS - Instytut Pileckiego
Seminarium na temat wykorzystania systemów informacji geograficznej w badaniach historycznych poprowadził dr Mateusz Zawadzki, pracownik Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Ważnym elementem badań historycznych jest przestrzeń, która w ostatnich latach coraz częściej jest analizowana z wykorzystaniem systemów informacji geograficznej (GIS). Na gruncie polskiej historii militarnej przestrzenny wymiar badań był wielokrotnie pomijany lub marginalizowany.
Podczas seminarium Prelegent, na przykładzie projektu polegli1939.pl, zaprezentował sposób wykorzystania narzędzi GIS w badaniach przeszłości oraz przedstawił proces badawczy od momentu pozyskania danych, poprzez ich weryfikację, aż do próby konfrontacji wyników badań z dotychczasowymi ustaleniami.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.