Projekt polegli1939.pl – wspomaganie badań narzędziami GIS - Instytut Pileckiego
Seminarium na temat wykorzystania systemów informacji geograficznej w badaniach historycznych poprowadził dr Mateusz Zawadzki, pracownik Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Ważnym elementem badań historycznych jest przestrzeń, która w ostatnich latach coraz częściej jest analizowana z wykorzystaniem systemów informacji geograficznej (GIS). Na gruncie polskiej historii militarnej przestrzenny wymiar badań był wielokrotnie pomijany lub marginalizowany.
Podczas seminarium Prelegent, na przykładzie projektu polegli1939.pl, zaprezentował sposób wykorzystania narzędzi GIS w badaniach przeszłości oraz przedstawił proces badawczy od momentu pozyskania danych, poprzez ich weryfikację, aż do próby konfrontacji wyników badań z dotychczasowymi ustaleniami.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.