Procesy przed Najwyższym Trybunałem Narodowym. Sąd zwycięzców nad zwyciężonymi? | seminarium - Instytut Pileckiego
Procesy przed Najwyższym Trybunałem Narodowym. Sąd zwycięzców nad zwyciężonymi? | seminarium
Seminarium dr Joanny Lubeckiej (IPN Kraków, Akademia Ignatianum) odbyło się 2 marca 2022 roku. Jako koreferent wystąpił dr Filip Gańczak (IPN). Spotkanie poprowadził prof. Grzegorz Kucharczyk z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
Przed Najwyższym Trybunałem Narodowym odbyło się siedem procesów, w których oskarżono najważniejszych zbrodniarzy niemieckich, m.in. komendanta KL Auschwitz Rudolfa Hößa, komendanta obozu w Płaszowie Amona Götha, lecz również wysokich urzędników III Rzeszy: namiestnika Kraju Warty Arthura Greisera i Josefa Bühlera, zastępcę gubernatora Hansa Franka. Procesy odbywały się w bardzo trudnych warunkach: Polska była zniszczona okupacją i wojną, komuniści w brutalny sposób przejmowali władzę, opinia publiczna domagała się surowego ukarania sprawców, a czasem nawet zemsty... Czy w takich warunkach możliwe były sprawiedliwe procesy? Czy oskarżeni mogli liczyć na rzetelną obronę? Czy prawnicy biorący udział w tych procesach byli niezależni od nowej władzy?
Zobacz także
- Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
podcast
Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n
- Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
podcast
Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.
- Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
podcast
Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.