Problem zaopatrzenia ludności w artykuły powszechnego użytku w Polsce w latach 1949–1956 - Instytut Pileckiego
Problem zaopatrzenia ludności w artykuły powszechnego użytku w Polsce w latach 1949–1956
Seminarium poprowadził dr Mariusz Jastrząb z Collegium Civitas. Jako koreferent wystąpił dr hab. Andrzej Zawistowski z OBnT Instytutu Pileckiego.
Braki zaopatrzeniowe z większą lub mniejszą dokuczliwością trapiły polskie społeczeństwo przez cały okres realnego socjalizmu. Kilkakrotnie pękała z tego powodu bariera cierpliwości społecznej. W latach 1949-1956 niedobory występowały szczególnie intensywne.
W swoim wystąpieniu dr Mariusz Jastrząb opowiedział o polityce państwa w kwestii zaspokajania potrzeb konsumpcyjnych ludności w tamtym okresie. Przeanalizował mechanizmy podejmowania decyzji w sprawach dotyczących dystrybucji deficytowych dóbr, a także zastanowił się, czy sposób reagowania władzy na problemy zaopatrzeniowe w okresie stalinowskim można traktować jako model powtarzany w kolejnych dekadach istnienia PRL.
Seminarium online na platformie Zoom poprowadziła Emilia Dziewiecka z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.