Prezentacja Archiwum Instytutu Pileckiego i jego zasobów | Archiwum: Aktywacja! - Instytut Pileckiego
Prezentacja Archiwum Instytutu Pileckiego i jego zasobów | Archiwum: Aktywacja!
Ponad milion. Tyle stron dokumentów umieściliśmy dotąd w naszym archiwum cyfrowym, którego działalność zainaugurowaliśmy międzynarodową konferencją online w dniach 12-13 stycznia 2021 r.
W cyfrowym Archiwum Instytutu Pileckiego gromadzimy i udostępniamy dokumenty ukazujące losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Pozyskujemy je z instytucji polskich i zagranicznych: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives, IPN, polskich archiwów państwowych i wielu innych. Tworzymy w ten sposób centrum wiedzy i ośrodek kompleksowych badań nad II wojną światową i podwójną okupacją w Polsce. Dla naukowców, dziennikarzy, ludzi kultury i wszystkich zainteresowanych.
Zapraszamy na prezentację Archiwum Instytutu Pileckiego i jego zasobów:
- Archiwum Instytutu Pileckiego – Krzysztof Wiśniewski, Instytut Pileckiego;
- Bundesarchiv – Hanna Radziejowska, Pilecki-Institut Berlin;
- UNWCC i The National Archives – John Cornell, Instytut Pileckiego;
- Świadkowie Epoki – Wojciech Saramonowicz, Instytut Pileckiego;
- Zapisy Terroru – Karol Kalinowski, Instytut Pileckiego.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.