Premiera „Totalitaryzmu” pod redakcją Carla J. Friedricha - Instytut Pileckiego
Rozmowa o „Totalitaryzmie” – zbiorze esejów o politycznym fenomenie totalitaryzmu pod redakcją Carla J. Friedricha. Jak współcześni badawcze patrzą na sformułowane w książce tezy? Czy ponad sześćdziesiąt lat później wciąż możemy uznać je za aktualne?
O książce rozmawiają:
✔ prof. Agnieszka Bieńczyk-Missala – politolog, Instytut Stosunków Międzynarodowych UW
✔ prof. Piotr Madajczyk – Zakład Studiów nad Niemcami PAN
✔ dr Tomasz Scheffler – Katedra Doktryn Politycznych i Prawnych UWr
✔ prof. Zbigniew Stawrowski – dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera
✔ Moderacja: Eryk Habowski – Instytut Pileckiego
W marcu 1953 roku świat był ogarnięty zimną wojną, a w Korei wciąż trwał konflikt między siłami komunistów a wojskami ONZ. W tym czasie kilkudziesięciu uczonych zgromadziło się w Bostonie, by podjąć próbę analizy zjawiska totalitaryzmu, pozostającego wtedy zagrożeniem dla całej ludzkości. Początek konferencji przypadł na dzień po śmierci Józefa Stalina. George Kennan, Hannah Arendt, Harold Lasswell, David Riesman, urodzeni w Polsce Jerzy Gliksman i Adam Ulam – wśród autorów referatów oraz uczestników konferencji znalazły się jedne z najważniejszych nazwisk dwudziestowiecznej humanistyki. Wydana w 1954 roku książka to rezultat toczonych przez nich dyskusji.
Zobacz także
- Historia czasu #gieldahistorii odc. 22
podcast
Historia czasu #gieldahistorii odc. 22
Praca i wypoczynek w rytmie równych godzin dobowych jest wynalazkiem nowoczesności, a jak mierzono czas przed epoką zegarów, które znamy dzisiaj?
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.