Praktyki Pamięci. Współczesne wyzwania w polskiej i niemieckiej kulturze upamiętniania - Instytut Pileckiego
Praktyki Pamięci. Współczesne wyzwania w polskiej i niemieckiej kulturze upamiętniania
„Praktyki pamięci. Niemiecko-polskie debaty o upamiętnianiu" to cykl wydarzeń organizowanych przez Instytut Pileckiego w Berlinie oraz Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt.
Miejsca pamięci, pomniki i muzea są naturalnym elementem otaczającego nas krajobrazu i ważnym narzędziem kształtowania pamięci zbiorowej. Odwołują się zarówno do tego, co dana wspólnota chce celebrować, jak i do wydarzeń trudnych i bolesnych.
W drugiej połowie XX i początkach XXI wieku obserwowaliśmy zmieniające się języki upamiętniania, nowe strategie reprezentacji i towarzyszące im dyskusje. Na ile jednak kultury pamięci i praktyki upamiętniania mają charakter narodowy i czy możliwe jest wspólne polsko-niemieckie pamiętanie?
Pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Praktyki pamięci. Niemiecko-polskie debaty o upamiętnianiu" było okazją do tego, aby zastanowić się zarówno nad współczesnymi kulturami pamięci w Polsce, w Niemczech oraz w Europie, jak również nad ich materialnymi wyrazami.
W dyskusji udział biorą dr Tanja Schult (University of Stockholm), Robert Kostro (Muzeum Historii Polski), prof. dr Peter Oliver Loew (Deutsches Polen-Institut), dr Jarosław Trybuś (Muzeum Warszawy).
Rozmowę prowadzi dr Aleksandra Janus.
Zobacz także
- Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
debata
Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
The Pilecki Discussions on the History and Legacy of Totalitarianism seek to bring together experts from East-Central Europe to discuss and debate issues of common concern in 20th century and contemporary histories of the former Eastern Bloc.
- Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
seminarium
Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
Region łódzki jako jedno z centrów mniejszości niemieckiej w Polsce do 1945 r. był polem eksperymentalnym wprowadzonej w 1940 r. w Kraju Warty tzw. volkslisty.
- Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
debata
Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
Na czym polegała reforma rolna z 1944 r.? Czym były „sądy nad dziedzicami”? Co stało się z pozbawionymi własności ziemianami? Na te i inne pytania odpowiada dr Anna Wylegała - autorka książki „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.