Praktyki Pamięci. Współczesne wyzwania w polskiej i niemieckiej kulturze upamiętniania - Instytut Pileckiego
Praktyki Pamięci. Współczesne wyzwania w polskiej i niemieckiej kulturze upamiętniania
„Praktyki pamięci. Niemiecko-polskie debaty o upamiętnianiu" to cykl wydarzeń organizowanych przez Instytut Pileckiego w Berlinie oraz Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt.
Miejsca pamięci, pomniki i muzea są naturalnym elementem otaczającego nas krajobrazu i ważnym narzędziem kształtowania pamięci zbiorowej. Odwołują się zarówno do tego, co dana wspólnota chce celebrować, jak i do wydarzeń trudnych i bolesnych.
W drugiej połowie XX i początkach XXI wieku obserwowaliśmy zmieniające się języki upamiętniania, nowe strategie reprezentacji i towarzyszące im dyskusje. Na ile jednak kultury pamięci i praktyki upamiętniania mają charakter narodowy i czy możliwe jest wspólne polsko-niemieckie pamiętanie?
Pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Praktyki pamięci. Niemiecko-polskie debaty o upamiętnianiu" było okazją do tego, aby zastanowić się zarówno nad współczesnymi kulturami pamięci w Polsce, w Niemczech oraz w Europie, jak również nad ich materialnymi wyrazami.
W dyskusji udział biorą dr Tanja Schult (University of Stockholm), Robert Kostro (Muzeum Historii Polski), prof. dr Peter Oliver Loew (Deutsches Polen-Institut), dr Jarosław Trybuś (Muzeum Warszawy).
Rozmowę prowadzi dr Aleksandra Janus.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.