Poznaj swoje korzenie! Genealogia i archiwa | Twierdza Archiwum - Instytut Pileckiego
Jedno zdanie z pamiętnika – czasem tylko tyle wystarczy, aby rozpocząć przygodę z genealogią. Nie trzeba wcale być wytrawnym badaczem, co udowodniliśmy w trakcie kolejnego spotkania z cyklu „Twierdza Archiwum”.
„Ślub nasz odbył się d. 2 kwietnia w Warszawie u Wizytek” - zdanie to zapisała Tola Czerniejewska w swoim pamiętniku w 1981 roku. Na podstawie tego fragmentu archiwiści z Archiwum Państwowego w Warszawie byli w stanie odnaleźć m.in. akt małżeństwa autorki pamiętnika, wypis z jej aktu urodzenia, intercyzę ślubną, księgę hipoteczną majątku, w którym urodził się małżonek autorki, informacje o ich rodzicach i przodkach, akty urodzeń i małżeństw ich córek, a wreszcie – nekrologi.
Powyższy przypadek pokazuje, jaki potencjał mają zbiory archiwalne w perspektywie badań genealogicznych. Przeglądając akty i metryki, wykonując poniekąd pracę detektywistyczną, jesteśmy w stanie dowiedzieć się wiele o swoich przodkach i naszym pochodzeniu.
Z wykładu dowiesz się, w jaki sposób możesz przeprowadzić badania genealogiczne na podstawie archiwaliów. Jako przykład posłużyła historia Toli Czerniejewskiej. Cały proces badawczy przedstawia Magdalena Masłowska, kierownik Oddziału Przechowywania, Zabezpieczenia Zasobu i Kwerend Archiwum Państwowego w Warszawie.
Zobacz także
- Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
debata
Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
The Pilecki Discussions on the History and Legacy of Totalitarianism seek to bring together experts from East-Central Europe to discuss and debate issues of common concern in 20th century and contemporary histories of the former Eastern Bloc.
- Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
seminarium
Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
Region łódzki jako jedno z centrów mniejszości niemieckiej w Polsce do 1945 r. był polem eksperymentalnym wprowadzonej w 1940 r. w Kraju Warty tzw. volkslisty.
- Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
debata
Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
Na czym polegała reforma rolna z 1944 r.? Czym były „sądy nad dziedzicami”? Co stało się z pozbawionymi własności ziemianami? Na te i inne pytania odpowiada dr Anna Wylegała - autorka książki „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.