Poznaj swoje korzenie! Genealogia i archiwa | Twierdza Archiwum - Instytut Pileckiego
Jedno zdanie z pamiętnika – czasem tylko tyle wystarczy, aby rozpocząć przygodę z genealogią. Nie trzeba wcale być wytrawnym badaczem, co udowodniliśmy w trakcie kolejnego spotkania z cyklu „Twierdza Archiwum”.
„Ślub nasz odbył się d. 2 kwietnia w Warszawie u Wizytek” - zdanie to zapisała Tola Czerniejewska w swoim pamiętniku w 1981 roku. Na podstawie tego fragmentu archiwiści z Archiwum Państwowego w Warszawie byli w stanie odnaleźć m.in. akt małżeństwa autorki pamiętnika, wypis z jej aktu urodzenia, intercyzę ślubną, księgę hipoteczną majątku, w którym urodził się małżonek autorki, informacje o ich rodzicach i przodkach, akty urodzeń i małżeństw ich córek, a wreszcie – nekrologi.
Powyższy przypadek pokazuje, jaki potencjał mają zbiory archiwalne w perspektywie badań genealogicznych. Przeglądając akty i metryki, wykonując poniekąd pracę detektywistyczną, jesteśmy w stanie dowiedzieć się wiele o swoich przodkach i naszym pochodzeniu.
Z wykładu dowiesz się, w jaki sposób możesz przeprowadzić badania genealogiczne na podstawie archiwaliów. Jako przykład posłużyła historia Toli Czerniejewskiej. Cały proces badawczy przedstawia Magdalena Masłowska, kierownik Oddziału Przechowywania, Zabezpieczenia Zasobu i Kwerend Archiwum Państwowego w Warszawie.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.