Poznaj swoje korzenie! Genealogia i archiwa | Twierdza Archiwum - Instytut Pileckiego
Jedno zdanie z pamiętnika – czasem tylko tyle wystarczy, aby rozpocząć przygodę z genealogią. Nie trzeba wcale być wytrawnym badaczem, co udowodniliśmy w trakcie kolejnego spotkania z cyklu „Twierdza Archiwum”.
„Ślub nasz odbył się d. 2 kwietnia w Warszawie u Wizytek” - zdanie to zapisała Tola Czerniejewska w swoim pamiętniku w 1981 roku. Na podstawie tego fragmentu archiwiści z Archiwum Państwowego w Warszawie byli w stanie odnaleźć m.in. akt małżeństwa autorki pamiętnika, wypis z jej aktu urodzenia, intercyzę ślubną, księgę hipoteczną majątku, w którym urodził się małżonek autorki, informacje o ich rodzicach i przodkach, akty urodzeń i małżeństw ich córek, a wreszcie – nekrologi.
Powyższy przypadek pokazuje, jaki potencjał mają zbiory archiwalne w perspektywie badań genealogicznych. Przeglądając akty i metryki, wykonując poniekąd pracę detektywistyczną, jesteśmy w stanie dowiedzieć się wiele o swoich przodkach i naszym pochodzeniu.
Z wykładu dowiesz się, w jaki sposób możesz przeprowadzić badania genealogiczne na podstawie archiwaliów. Jako przykład posłużyła historia Toli Czerniejewskiej. Cały proces badawczy przedstawia Magdalena Masłowska, kierownik Oddziału Przechowywania, Zabezpieczenia Zasobu i Kwerend Archiwum Państwowego w Warszawie.
Zobacz także
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.
- Łódź: od wioski do przemysłowej potęgi #gieldahistorii odc. 39
podcast
Łódź: od wioski do przemysłowej potęgi #gieldahistorii odc. 39
Wyrusz z nami w fascynującą podróż przez dzieje Łodzi – miasta, które z niewielkiej osady zmieniło się w przemysłowe serce Królestwa Polskiego!