Pomorze pod okupacją niemiecką. Jesień 1939 | seminarium - Instytut Pileckiego
Seminarium prof. Piotra Madajczyka (Instytut Studiów Politycznych PAN) odbyło się 16 lutego. W roli koreferenta wystąpił dr Tomasz Ceran (Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy). Nagranie ze spotkania jest już dostępne!
Praca zbiorowa Pomorze pod okupacją niemiecką. Jesień 1939 powstała na podstawie konferencji zorganizowanej w 2019 r. w Piaśnicy. Nie miała jedynie rocznicowego charakteru, lecz jej celem było wskazanie na kilka istotnych problemów w badaniach nad historią niemieckiej okupacji w latach II wojny światowej. W skali makro jest to pytanie, na ile genocyd – jako kategoria zarówno prawna, jak i historyczna – jest właściwy do jej opisu. Obok analizy narzędzi prowadzenia tej polityki (Einsatzgruppen, Selbstschutz) istotne jest pogłębienie zagadnień historii społecznej: postawy ludności polskiej i niemieckiej, szerokie spojrzenie na społeczeństwo między życiem codziennym, ruchem oporu a kolaboracją. Ciągle zbyt mało wiemy o konkretnych miejscach zbrodni, a przede wszystkim o ich ofiarach.
Seminarium naukowe online poprowadziła dr Agnieszka Konik.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.