Pomorze pod okupacją niemiecką. Jesień 1939 | seminarium - Instytut Pileckiego
Seminarium prof. Piotra Madajczyka (Instytut Studiów Politycznych PAN) odbyło się 16 lutego. W roli koreferenta wystąpił dr Tomasz Ceran (Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy). Nagranie ze spotkania jest już dostępne!
Praca zbiorowa Pomorze pod okupacją niemiecką. Jesień 1939 powstała na podstawie konferencji zorganizowanej w 2019 r. w Piaśnicy. Nie miała jedynie rocznicowego charakteru, lecz jej celem było wskazanie na kilka istotnych problemów w badaniach nad historią niemieckiej okupacji w latach II wojny światowej. W skali makro jest to pytanie, na ile genocyd – jako kategoria zarówno prawna, jak i historyczna – jest właściwy do jej opisu. Obok analizy narzędzi prowadzenia tej polityki (Einsatzgruppen, Selbstschutz) istotne jest pogłębienie zagadnień historii społecznej: postawy ludności polskiej i niemieckiej, szerokie spojrzenie na społeczeństwo między życiem codziennym, ruchem oporu a kolaboracją. Ciągle zbyt mało wiemy o konkretnych miejscach zbrodni, a przede wszystkim o ich ofiarach.
Seminarium naukowe online poprowadziła dr Agnieszka Konik.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.