Pomorze pod okupacją niemiecką. Jesień 1939 | seminarium - Instytut Pileckiego
Seminarium prof. Piotra Madajczyka (Instytut Studiów Politycznych PAN) odbyło się 16 lutego. W roli koreferenta wystąpił dr Tomasz Ceran (Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy). Nagranie ze spotkania jest już dostępne!
Praca zbiorowa Pomorze pod okupacją niemiecką. Jesień 1939 powstała na podstawie konferencji zorganizowanej w 2019 r. w Piaśnicy. Nie miała jedynie rocznicowego charakteru, lecz jej celem było wskazanie na kilka istotnych problemów w badaniach nad historią niemieckiej okupacji w latach II wojny światowej. W skali makro jest to pytanie, na ile genocyd – jako kategoria zarówno prawna, jak i historyczna – jest właściwy do jej opisu. Obok analizy narzędzi prowadzenia tej polityki (Einsatzgruppen, Selbstschutz) istotne jest pogłębienie zagadnień historii społecznej: postawy ludności polskiej i niemieckiej, szerokie spojrzenie na społeczeństwo między życiem codziennym, ruchem oporu a kolaboracją. Ciągle zbyt mało wiemy o konkretnych miejscach zbrodni, a przede wszystkim o ich ofiarach.
Seminarium naukowe online poprowadziła dr Agnieszka Konik.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.