Po kolei o kolei, czyli zanim powstało PKP - Instytut Pileckiego
Jak powstawały linie kolejowe na ziemiach polskich? Czym różniła się infrastruktura kolejowa odziedziczona po państwach zaborczych? Jak narodziło się przedsiębiorstwo Polskie Koleje Państwowe?
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy dr hab. Andrzeja Zawistowskiego z historykiem dr Dawidem Kellerem w cyklu „Klio w świecie ekonomii”.
Dr Dawid Keller, historyk, badacz dziejów Górnego Śląska w XIX i XX w. oraz komunikacji w Polsce. Absolwent studiów historycznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz podyplomowych studiów muzeologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w historii kolei, zwłaszcza zagadnieniach administracyjnych. Pracował m.in. jako historyk, w Muzeum w Rybniku, w Muzeum Śląskim w Katowicach (kierownik Działu Historii), w Muzeum w Chorzowie (kierownik Działu Naukowo-Badawczego). Autor, współautor i redaktor naukowy ponad 100 prac naukowych i kilku popularnonaukowych – m.in. „Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych w Katowicach w latach 1922-1939”, „Kolej między wojnami 1918-1939”, „Dzieje kolei w Polsce”, współorganizator cyklu konferencji naukowych „A jednak kolej” poświęconych dziejom tego środka transportu.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.