Pionierzy w kazachstańskim stepie | Klio w świecie ekonomii - Instytut Pileckiego
Jakie było miejsce Polaków w hierarchii etniczno-religijnej Kazachstanu w okresie sowieckim? Jak wyglądała sytuacja innych grup europejskich i słowiańskich osadników kolonizujących kazachskie stepy? Te zagadnienia poruszyliśmy podczas dyskusji online.
Polacy, pozostawieni po traktacie ryskim w granicach państwa sowieckiego, zostali wbrew swej woli deportowani z przygranicznych obszarów sowieckiej Ukrainy, stając się jednym z trybów modernizacyjnej machiny, za pomocą której władza usiłowała dokonać gruntownego przekształcenia ogromnych obszarów Azji Centralnej. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku proces ten nabrał gwałtownego tempa i ludobójczego charakteru.
W dyskusji zorganizowanej w ramach cyklu „Klio w świecie ekonomii” udział wzięli: dr Jerzy Rohoziński (autor książki „Pionierzy w stepie? Kazachstańscy Polacy jako element sowieckiego projektu modernizacyjnego”), dr Dmitriy Panto (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku) oraz prof. Andrzej Zawistowski (prof. SGH, Instytut Pileckiego).
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.