Pionierzy w kazachstańskim stepie | Klio w świecie ekonomii - Instytut Pileckiego
Jakie było miejsce Polaków w hierarchii etniczno-religijnej Kazachstanu w okresie sowieckim? Jak wyglądała sytuacja innych grup europejskich i słowiańskich osadników kolonizujących kazachskie stepy? Te zagadnienia poruszyliśmy podczas dyskusji online.
Polacy, pozostawieni po traktacie ryskim w granicach państwa sowieckiego, zostali wbrew swej woli deportowani z przygranicznych obszarów sowieckiej Ukrainy, stając się jednym z trybów modernizacyjnej machiny, za pomocą której władza usiłowała dokonać gruntownego przekształcenia ogromnych obszarów Azji Centralnej. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku proces ten nabrał gwałtownego tempa i ludobójczego charakteru.
W dyskusji zorganizowanej w ramach cyklu „Klio w świecie ekonomii” udział wzięli: dr Jerzy Rohoziński (autor książki „Pionierzy w stepie? Kazachstańscy Polacy jako element sowieckiego projektu modernizacyjnego”), dr Dmitriy Panto (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku) oraz prof. Andrzej Zawistowski (prof. SGH, Instytut Pileckiego).
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.