Państwo Hitlera | seminarium - Instytut Pileckiego
Zapraszamy na wykład, który wygłosił dr hab. Andrzej Zawistowski z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego oraz SGH w Warszawie. W roli koreferenta wystąpił dr Mirosław Sikora z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach.
Książka Götza Aly’ego pt. Państwo Hitlera to opowieść o politycznej korupcji. O tym, jak Adolf Hitler przez lata kupował poparcie zwykłych Niemców. Czynił to nie tyle politycznymi i ideologicznymi hasłami, a zwykłą gotówką. Ta praca to opowieść o pieniądzu, inflacji, zasiłkach i płacach – ale też rekwizycjach, konfiskatach, kontrybucjach. Państwo Hitlera jest książką, która powinna pojawiać się w bibliografii każdej pracy naukowej dotykającej tematyki II wojny światowej. Dlaczego tak nie jest?
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.