Pańska, szlachecka, faszystowska. Polska w sowieckiej propagandzie, kulturze i historiografii 1917–1945 | seminarium - Instytut Pileckiego
Pańska, szlachecka, faszystowska. Polska w sowieckiej propagandzie, kulturze i historiografii 1917–1945 | seminarium
Zachęcamy do wysłuchania wykładu prof. Tadeusza Rutkowskiego (Uniwersytet Warszawski). Jako koreferent wystąpił prof. Marek Kornat (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk).
Podczas wykładu został przedstawiony obraz Polski kreowany w Rosji Sowieckiej, a następnie Związku Sowieckim w propagandzie masowej i sferze kulturowej: literaturze, filmie i historiografii, od czasu przewrotu bolszewickiego do zakończenia II wojny światowej. Omówione zostały główne cele, metody i efekty propagandy sowieckiej dotyczące Polski, zarówno w odniesieniu do własnego społeczeństwa, jak i zagranicy, w kontekście polityki wewnętrznej oraz zagranicznej ZSRS, a także stosunków polsko – sowieckich. W odniesieniu do II wojny światowej scharakteryzowany został również wpływ sowieckich działań propagandowych na stosunek zachodniej opinii publicznej do sprawy niepodległości Polski.
Prof. Tadeusz Rutkowski jest autorem opublikowanej w 2020 roku nakładem NCK monografii „Pańska, szlachecka, faszystowska. Polska w sowieckiej propagandzie, kulturze i historiografii 1917–1945”.
Zobacz także
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.