Oswald Spengler | seminarium - Instytut Pileckiego
Seminarium pt. „Oswald Spengler” poprowadził prof. David Engels (Instytut Zachodni w Poznaniu, Université Libre de Bruxelles). W roli koreferenta wystąpił prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Pileckiego, Instytut Historii PAN).
Oswald Spengler (1880-1936), niemiecki filozof kultury i historii, pisał w swoim katastroficznym dziele Zmierzch Zachodu, że wszystkie cywilizacje przechodzą te same formy rozwoju, co organizmy żywe: młodość, dojrzałość i upadek. Postanie ruchu narodowosocjalistycznego stopniowo spychało Spenglera do roli ideologicznego oponenta, czemu dał wyraz w eseju Lata decyzji, w którym krytykował teorię rasową Hitlera. Po II wojnie światowej elitaryzm Spenglera i jego oczekiwanie nadejścia Europy zdominowanej przez Niemców jako odpowiednika imperium rzymskiego zdominowały odbiór jego twórczości do lat 90. XX wieku.
Seminarium online było prowadzone w języku angielskim.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.