Oswald Spengler | seminarium - Instytut Pileckiego
Seminarium pt. „Oswald Spengler” poprowadził prof. David Engels (Instytut Zachodni w Poznaniu, Université Libre de Bruxelles). W roli koreferenta wystąpił prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Pileckiego, Instytut Historii PAN).
Oswald Spengler (1880-1936), niemiecki filozof kultury i historii, pisał w swoim katastroficznym dziele Zmierzch Zachodu, że wszystkie cywilizacje przechodzą te same formy rozwoju, co organizmy żywe: młodość, dojrzałość i upadek. Postanie ruchu narodowosocjalistycznego stopniowo spychało Spenglera do roli ideologicznego oponenta, czemu dał wyraz w eseju Lata decyzji, w którym krytykował teorię rasową Hitlera. Po II wojnie światowej elitaryzm Spenglera i jego oczekiwanie nadejścia Europy zdominowanej przez Niemców jako odpowiednika imperium rzymskiego zdominowały odbiór jego twórczości do lat 90. XX wieku.
Seminarium online było prowadzone w języku angielskim.
Zobacz także
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.
- Łódź: od wioski do przemysłowej potęgi #gieldahistorii odc. 39
podcast
Łódź: od wioski do przemysłowej potęgi #gieldahistorii odc. 39
Wyrusz z nami w fascynującą podróż przez dzieje Łodzi – miasta, które z niewielkiej osady zmieniło się w przemysłowe serce Królestwa Polskiego!