Oswald Spengler | seminarium - Instytut Pileckiego
Seminarium pt. „Oswald Spengler” poprowadził prof. David Engels (Instytut Zachodni w Poznaniu, Université Libre de Bruxelles). W roli koreferenta wystąpił prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Pileckiego, Instytut Historii PAN).
Oswald Spengler (1880-1936), niemiecki filozof kultury i historii, pisał w swoim katastroficznym dziele Zmierzch Zachodu, że wszystkie cywilizacje przechodzą te same formy rozwoju, co organizmy żywe: młodość, dojrzałość i upadek. Postanie ruchu narodowosocjalistycznego stopniowo spychało Spenglera do roli ideologicznego oponenta, czemu dał wyraz w eseju Lata decyzji, w którym krytykował teorię rasową Hitlera. Po II wojnie światowej elitaryzm Spenglera i jego oczekiwanie nadejścia Europy zdominowanej przez Niemców jako odpowiednika imperium rzymskiego zdominowały odbiór jego twórczości do lat 90. XX wieku.
Seminarium online było prowadzone w języku angielskim.
Zobacz także
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.