Opieka nad sierotami w getcie warszawskim. Próba syntezy - Instytut Pileckiego
Zapraszamy do obejrzenia otwartego wykładu naukowego zorganizowanego przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami 31 stycznia 2024 r. Wykład poświęcony był szczególnej grupie dzieci, którym przyszło znaleźć się w murach warszawskiego getta.
Podczas spotkania przedstawione zostały metody i formy wspierania sierot, półsierot i sierot społecznych przebywających w żydowskiej dzielnicy zamkniętej w Warszawie, a także podmioty i osoby, które za tę działalność były odpowiedzialne. Popularna opowieść o Januszu Korczaku i prowadzonym przez niego (wraz ze Stefanią Wilczyńską) Domu Sierot dopełniona została historiami innych, w większości całkowicie nieznanych i przez to nieobecnych w naukowym dyskursie instytucji, których zadaniem była pomoc najmłodszym mieszkańcom (a raczej więźniom) getta warszawskiego. Szczególny nacisk położony został na placówki opieki całkowitej, które długofalowo (przynajmniej w zamyśle) miały zapewniać swoim podopiecznym wikt, opierunek oraz wsparcie wychowawcze.
Agnieszka Witkowska-Krych pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym oraz Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W swoich badaniach koncentruje się na historii i kulturze Żydów warszawskich. Laureatka trzeciej edycji Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w kategorii Naukowa Książka Historyczna (za książkę „Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim”).
Zobacz także
- Biografia Władysława Bieńkowskiego – dr Bartłomiej Kapica o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 4
podcast
Biografia Władysława Bieńkowskiego – dr Bartłomiej Kapica o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 4
W czwartym odcinku serii „Rozmowy o książkach” prezentujemy wydaną w 2022 roku książkę „Władysław Bieńkowski. Biografia polityczna”, a gościem Jakuba Moroza jest jej autor, dr Bartłomiej Kapica, historyk pracujący w Instytucie Pileckiego.
- Czy Stalin był ludobójcą? – prof. Bogusław Kopka o książce N. Naimarka #rozmowyoksiazkach odc. 5
podcast
Czy Stalin był ludobójcą? – prof. Bogusław Kopka o książce N. Naimarka #rozmowyoksiazkach odc. 5
Piąty odcinek serii „Rozmowy o książkach” jest poświęcony książce „Ludobójstwa Stalina” autorstwa Normana M. Naimarka, wydanej przez Instytut Pileckiego w 2020 roku w przekładzie Aleksandry Arumińskiej.
- Reglamentacja towarów w PRL #gieldahistorii odc. 24
podcast
Reglamentacja towarów w PRL #gieldahistorii odc. 24
Jak ewoluował system kartkowy i dlaczego komuniści nie mogli się bez niego obejść? Czym były bilety towarowe na cukier i dlaczego Gierek musiał je wprowadzić po wydarzeniach Czerwca 1976 roku?