Oglądaj | Warszawa, mikrus, syrena, czyli peerelowska motoryzacja 1945-1970 | Spotkanie z cyklu "Klio w świecie ekonomii" - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Oglądaj | Warszawa, mikrus, syrena, czyli peerelowska motoryzacja 1945-1970 | Spotkanie z cyklu "Klio w świecie ekonomii"

Jak rodził się powojenny polski przemysł motoryzacyjny? Czy komuniści chcieli zlikwidować prywatną własność samochodów? Dlaczego mikrus nie zmotoryzował Polski?

Na te i na inne tematy rozmawiali historyk dr hab. Hubert Wilk i dr hab. Andrzej Zawistowski (Instytut Pileckiego).

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu "Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce".

Dr hab. Hubert Wilk, prof. IH PAN, pracownik Zakładu Badań nad Dziejami Polski po 1945 r. IH PAN. Specjalizuje się w historii społecznej i politycznej powojennej Polski. Autor m.in. książek „Kto wyrąbie więcej ode mnie? Współzawodnictwo pracy robotników w Polsce w latach 1947-1955 (nagroda im. Tomasza Strzembosza za najlepszy debiut historyczny) oraz „Między pragmatyzmem a oczekiwaniami. Społeczeństwo, władza i samochody w Polsce 1945-1970”. Publikował także wiele artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Zobacz także

  • Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    podcast

    Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n

  • Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    podcast

    Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.

  • Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    podcast

    Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.