Oglądaj | Warszawa, mikrus, syrena, czyli peerelowska motoryzacja 1945-1970 | Spotkanie z cyklu "Klio w świecie ekonomii" - Instytut Pileckiego
Oglądaj | Warszawa, mikrus, syrena, czyli peerelowska motoryzacja 1945-1970 | Spotkanie z cyklu "Klio w świecie ekonomii"
Jak rodził się powojenny polski przemysł motoryzacyjny? Czy komuniści chcieli zlikwidować prywatną własność samochodów? Dlaczego mikrus nie zmotoryzował Polski?
Na te i na inne tematy rozmawiali historyk dr hab. Hubert Wilk i dr hab. Andrzej Zawistowski (Instytut Pileckiego).
Spotkanie odbyło się w ramach cyklu "Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce".
Dr hab. Hubert Wilk, prof. IH PAN, pracownik Zakładu Badań nad Dziejami Polski po 1945 r. IH PAN. Specjalizuje się w historii społecznej i politycznej powojennej Polski. Autor m.in. książek „Kto wyrąbie więcej ode mnie? Współzawodnictwo pracy robotników w Polsce w latach 1947-1955 (nagroda im. Tomasza Strzembosza za najlepszy debiut historyczny) oraz „Między pragmatyzmem a oczekiwaniami. Społeczeństwo, władza i samochody w Polsce 1945-1970”. Publikował także wiele artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.