Oglądaj | Spotkanie wokół książki „Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie... ” - Instytut Pileckiego
Oglądaj | Spotkanie wokół książki „Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie... ”
Zapraszamy do obejrzenia spotkania wokół książki „Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie – rodach Gieysztorów oraz Mikulskich”, które odbyło się 6 czerwca 2023 r. w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki.
W dyskusji udział wzięli Anna Ferens, Joanna Lichocka, Józef Orzeł, a także autorka książki, Katarzyna J. Kowalska. Spotkanie prowadził Grzegorz Miśtal.
„Trzy pokolenia” to opowieść o świecie, który właśnie przemija bezpowrotnie. O przedwojennej inteligencji, starannie wykształconej, często pochodzącej z Kresów. O ludziach, którzy wierzyli, że Polska odzyska niepodległość, a następnie włączyli się aktywnie w odbudowę ojczyzny, swoje dzieci wychowując w duchu patriotyzmu. Kiedy zaś ponownie przyszło walczyć z wrogiem – nie wahali się jej bronić.
Ale przede wszystkim to opowieść o Izie Galickiej z domu Mikulskiej. Córce lekarza psychiatry Karola Mikulskiego i pianistki Jadwigi Mikulskiej z domu Gieysztor. Iza Galicka z wykształcenia była historykiem sztuki, z zawodu inwentaryzatorką zabytków, przez wiele lat pracowała w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Opisywała skarby Mazowsza oraz innych regionów Polski. Podczas terenowych objazdów razem z Hanną Sygietyńską odkryła wiele cennych dzieł. Najważniejsze to obraz Ekstaza św. Franciszka El Greca. Kochała góry – wspinaczkę i jazdę na nartach, kochała podróże – po najbliższej okolicy i po najdalszych krainach, ale nade wszystko kochała ludzi. Była ciekawa drugiego człowieka, słuchała uważnie i chętnie dzieliła się historiami ze swojego życia. Z jej opowieści, w ogromnej mierze, powstała ta książka.
Zobacz także
- Niemcy planowali rabunek i zburzenie Warszawy na długo przed Powstaniem! Odc. 15
podcast
Niemcy planowali rabunek i zburzenie Warszawy na długo przed Powstaniem! Odc. 15
Często powraca argument, że zburzenie Warszawy było niemiecką zemstą za Powstanie. Doktor Paweł Brudek z Muzeum Powstania Warszawskiego obala ten mit.
- Zagrożenie nie minęło. Archiwa ukraińskie po ponad dwóch latach od rosyjskiej agresji | Czwartki w DBK
debata
Zagrożenie nie minęło. Archiwa ukraińskie po ponad dwóch latach od rosyjskiej agresji | Czwartki w DBK
Spotkanie odbyło się z okazji Dnia Archiwisty. Podczas spotkania „Zagrożenie nie minęło” w przestrzeni Galerii Instytutu Pileckiego, uczestnicy opowiedzieli o metodach pracy archiwum w cieniu wojny.
- Szukając miejsca dla siebie... Losy Powstańców Warszawskich na Ziemiach Odzyskanych
debata
Szukając miejsca dla siebie... Losy Powstańców Warszawskich na Ziemiach Odzyskanych
Zapraszamy spotkanie, którego tematem jest książka Wojciecha Brojera „Mikołaj Wasik. Pierwszy wójt Dąbrówna. Twórca najstarszego pomnika Powstania Warszawskiego”.