Oglądaj | Społeczeństwo rosyjskie wobec trwającej wojny | Prof. Włodzimierz Marciniak - Instytut Pileckiego
Oglądaj | Społeczeństwo rosyjskie wobec trwającej wojny | Prof. Włodzimierz Marciniak
Z badań socjologicznych wyłania się portret "przeciętnego" Rosjanina jako człowieka apatycznego i bezwolnego. W jaki sposób rosyjscy artyści i naukowcy opisują ten stan rzeczy?
Zapraszamy do obejrzenia drugiego wykładu prof. Włodzimierza Marciniaka z serii poświęconej charakterystyce putinowskiego systemu politycznego.
Według Iwana Wyrypajewa głównym problemem Rosjan jest sen, ale co to znaczy, że "Rosjanie naprawdę śpią"? Socjologowie uważają, że Rosjanie "znają prawdę" o wojnie z Ukrainą, ale nie wiedzą jak z nią żyć. W tej sytuacji apatia to nie jest stan emocjonalny, ale świadomy wybór. Wiedzą, że polityka jest niebezpieczna i unikają ryzykownych strategii. Konsekwencją spirali rozsądku jest "unik" jako podstawowy model zachowania.
Prof. Włodzimierz Marciniak – polski politolog, sowietolog i rosjoznawca, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, dyplomata. Były Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej w latach 2016–2020. Były pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.