Oglądaj | Społeczeństwo rosyjskie wobec trwającej wojny | Prof. Włodzimierz Marciniak - Instytut Pileckiego
Oglądaj | Społeczeństwo rosyjskie wobec trwającej wojny | Prof. Włodzimierz Marciniak
Z badań socjologicznych wyłania się portret "przeciętnego" Rosjanina jako człowieka apatycznego i bezwolnego. W jaki sposób rosyjscy artyści i naukowcy opisują ten stan rzeczy?
Zapraszamy do obejrzenia drugiego wykładu prof. Włodzimierza Marciniaka z serii poświęconej charakterystyce putinowskiego systemu politycznego.
Według Iwana Wyrypajewa głównym problemem Rosjan jest sen, ale co to znaczy, że "Rosjanie naprawdę śpią"? Socjologowie uważają, że Rosjanie "znają prawdę" o wojnie z Ukrainą, ale nie wiedzą jak z nią żyć. W tej sytuacji apatia to nie jest stan emocjonalny, ale świadomy wybór. Wiedzą, że polityka jest niebezpieczna i unikają ryzykownych strategii. Konsekwencją spirali rozsądku jest "unik" jako podstawowy model zachowania.
Prof. Włodzimierz Marciniak – polski politolog, sowietolog i rosjoznawca, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, dyplomata. Były Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej w latach 2016–2020. Były pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.