Oglądaj | Putinowski reżim polityczny: konflikty i stabilność | Prof. Włodzimierz Marciniak - Instytut Pileckiego
Oglądaj | Putinowski reżim polityczny: konflikty i stabilność | Prof. Włodzimierz Marciniak
Zapraszamy otwarty wykład poświęcony charakterystyce putinowskiego systemu politycznego, który wygłosił prof. Włodzimierz Marciniak, znany sowietolog i rosjoznawca, były Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej.
Wojna rosyjsko-ukraińska często prowokuje pytania o trwałość rządów Putina i o warunki stabilności stworzonego przez niego reżimu politycznego. Cechą charakterystyczną tych rządów jest chroniczna niechęć do oficjalnych i demokratycznych mechanizmów sprawowania władzy politycznej i tworzenie
organizacji o niejasnym statusie, których zadaniem jest zakulisowe wykonanie „brudnej roboty”. Przekształciło to proces rządzenia w niekończący się łańcuch operacji specjalnych, często realizowanych przy pomocy służb tajnych i grup przestępczych. Doprowadziło to do zatarcia granicy pomiędzy oficjalnymi organami władzy a światem kryminalnym, np. pomiędzy armią a grupą Wagnera. Konsekwencją takich praktyk jest rozmywanie odpowiedzialności i konflikty o wyznaczenie kozła ofiarnego, a koszt przywrócenia stabilności reżimu za każdym razem jest coraz wyższy.
Prof. Włodzimierz Marciniak – polski politolog, sowietolog i rosjoznawca, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, dyplomata. Były Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej w latach 2016–2020. Były pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz także
- Intelektualny włóczęga – dr Wojciech Łysek o Stanisławie Swianiewiczu #rozmowyoksiazkach odc. 6
debata
Intelektualny włóczęga – dr Wojciech Łysek o Stanisławie Swianiewiczu #rozmowyoksiazkach odc. 6
W szóstym odcinku serii „Rozmowy o książkach” prezentujemy wydaną w 2023 roku książkę „Intelektualny włóczęga. Biografia Stanisława Swianiewicza”, a gościem Jakuba Moroza jest jej autor, dr Wojciech Łysek z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii
- Polski uran – niezwykła kopalnia w Kletnie #giełdahistorii odc. 25
podcast
Polski uran – niezwykła kopalnia w Kletnie #giełdahistorii odc. 25
Złoża uranu odkryto na terenie Dolnego Śląska w XIX wieku, kiedy zastosowanie pierwiastka nie było jeszcze znane. Ruda uranu stała się strategicznym surowcem dopiero w wyniku odkryć naukowych z przedednia II wojny światowej.
- Przestrzenie przemocy – prof. Michał Łuczewski o książce J. Baberowskiego #rozmowyoksiazkach odc. 7
debata
Przestrzenie przemocy – prof. Michał Łuczewski o książce J. Baberowskiego #rozmowyoksiazkach odc. 7
Tematem odcinka jest książka „Przestrzenie przemocy” Jörga Baberowskiego, wydana przez Instytutu Pileckiego w 2022 roku w przekładzie Kamila Markiewicza.