Oglądaj | Putinowski reżim polityczny: konflikty i stabilność | Prof. Włodzimierz Marciniak - Instytut Pileckiego
Oglądaj | Putinowski reżim polityczny: konflikty i stabilność | Prof. Włodzimierz Marciniak
Zapraszamy otwarty wykład poświęcony charakterystyce putinowskiego systemu politycznego, który wygłosił prof. Włodzimierz Marciniak, znany sowietolog i rosjoznawca, były Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej.
Wojna rosyjsko-ukraińska często prowokuje pytania o trwałość rządów Putina i o warunki stabilności stworzonego przez niego reżimu politycznego. Cechą charakterystyczną tych rządów jest chroniczna niechęć do oficjalnych i demokratycznych mechanizmów sprawowania władzy politycznej i tworzenie
organizacji o niejasnym statusie, których zadaniem jest zakulisowe wykonanie „brudnej roboty”. Przekształciło to proces rządzenia w niekończący się łańcuch operacji specjalnych, często realizowanych przy pomocy służb tajnych i grup przestępczych. Doprowadziło to do zatarcia granicy pomiędzy oficjalnymi organami władzy a światem kryminalnym, np. pomiędzy armią a grupą Wagnera. Konsekwencją takich praktyk jest rozmywanie odpowiedzialności i konflikty o wyznaczenie kozła ofiarnego, a koszt przywrócenia stabilności reżimu za każdym razem jest coraz wyższy.
Prof. Włodzimierz Marciniak – polski politolog, sowietolog i rosjoznawca, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, dyplomata. Były Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej w latach 2016–2020. Były pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz także
- "Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy
debata
"Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy
Zapraszamy do obejrzenia spotkania autorskiego z prof. Markiem Kornatem, autorem biografii pt. "Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy (1933–1939).
- Rozmowa z Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki Irenie Sendlerowej
debata
Rozmowa z Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki Irenie Sendlerowej
27 stycznia 2025 r. obchodziliśmy 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
- Ostatnia sobota w ojczyźnie - debata o deportacjach Polaków do ZSRS
debata
Ostatnia sobota w ojczyźnie - debata o deportacjach Polaków do ZSRS
Zapraszamy do obejrzenia debaty pt. „Ostatnia sobota w ojczyźnie”, którą Instytut Pileckiego zorganizował z okazji 85. rocznicy pierwszej deportacji Polaków z okupowanych Kresów Wschodnich II RP do ZSRS.