Oglądaj | Praworządność i sprawiedliwość - Instytut Pileckiego
Zapraszamy do obejrzenia debaty pt. „Praworządność i sprawiedliwość. Aktualność problemu rozliczeń po II wojnie światowej wobec zbrodni rosyjskich na Ukrainie”, która odbyła się 22 września 2022 r. w Warszawie.
W jaki sposób wykuwała się polityka karania zbrodniarzy nazistowskich od początku lat 40. i jaką rolę w tym procesie odegrali prawnicy z państw okupowanych? Czy możliwe jest sprawiedliwe osądzenie zbrodni popełnionych w okresie totalitarnych i autorytarnych rządów i co na ten temat mówi nam praktyka procesów z mocy tzw. dekretu sierpniowego z 1944 roku? Na czym polega szczególne doświadczenie krajów Europy Środkowej i Wschodniej w osądzaniu zbrodni ludobójstwa i jakie ma to znaczenie w świetle toczącej się na Ukrainie wojny, której zbrodnie będą musiały zostać osądzone w przyszłości? Oto krąg najważniejszych pytań, które zostały poruszone podczas debaty.
W debacie udział wzięli prof. Patrycja Grzebyk, dr Dominika Uczkiewicz oraz dr Bartłomiej Kapica. Spotkanie moderował dr Mateusz Werner.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.