Oglądaj | Praworządność i sprawiedliwość - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Oglądaj | Praworządność i sprawiedliwość

Zapraszamy do obejrzenia debaty pt. „Praworządność i sprawiedliwość. Aktualność problemu rozliczeń po II wojnie światowej wobec zbrodni rosyjskich na Ukrainie”, która odbyła się 22 września 2022 r. w Warszawie.

W jaki sposób wykuwała się polityka karania zbrodniarzy nazistowskich od początku lat 40. i jaką rolę w tym procesie odegrali prawnicy z państw okupowanych? Czy możliwe jest sprawiedliwe osądzenie zbrodni popełnionych w okresie totalitarnych i autorytarnych rządów i co na ten temat mówi nam praktyka procesów z mocy tzw. dekretu sierpniowego z 1944 roku? Na czym polega szczególne doświadczenie krajów Europy Środkowej i Wschodniej w osądzaniu zbrodni ludobójstwa i jakie ma to znaczenie w świetle toczącej się na Ukrainie wojny, której zbrodnie będą musiały zostać osądzone w przyszłości? Oto krąg najważniejszych pytań, które zostały poruszone podczas debaty.

W debacie udział wzięli prof. Patrycja Grzebyk, dr Dominika Uczkiewicz oraz dr Bartłomiej Kapica. Spotkanie moderował dr Mateusz Werner.

Zobacz także

  • Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    podcast

    Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n

  • Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    podcast

    Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.

  • Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    podcast

    Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.