Oglądaj | Praworządność i sprawiedliwość - Instytut Pileckiego
Zapraszamy do obejrzenia debaty pt. „Praworządność i sprawiedliwość. Aktualność problemu rozliczeń po II wojnie światowej wobec zbrodni rosyjskich na Ukrainie”, która odbyła się 22 września 2022 r. w Warszawie.
W jaki sposób wykuwała się polityka karania zbrodniarzy nazistowskich od początku lat 40. i jaką rolę w tym procesie odegrali prawnicy z państw okupowanych? Czy możliwe jest sprawiedliwe osądzenie zbrodni popełnionych w okresie totalitarnych i autorytarnych rządów i co na ten temat mówi nam praktyka procesów z mocy tzw. dekretu sierpniowego z 1944 roku? Na czym polega szczególne doświadczenie krajów Europy Środkowej i Wschodniej w osądzaniu zbrodni ludobójstwa i jakie ma to znaczenie w świetle toczącej się na Ukrainie wojny, której zbrodnie będą musiały zostać osądzone w przyszłości? Oto krąg najważniejszych pytań, które zostały poruszone podczas debaty.
W debacie udział wzięli prof. Patrycja Grzebyk, dr Dominika Uczkiewicz oraz dr Bartłomiej Kapica. Spotkanie moderował dr Mateusz Werner.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.