Oglądaj | Praworządność i sprawiedliwość - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Mediateka

Oglądaj | Praworządność i sprawiedliwość

Zapraszamy do obejrzenia debaty pt. „Praworządność i sprawiedliwość. Aktualność problemu rozliczeń po II wojnie światowej wobec zbrodni rosyjskich na Ukrainie”, która odbyła się 22 września 2022 r. w Warszawie.

W jaki sposób wykuwała się polityka karania zbrodniarzy nazistowskich od początku lat 40. i jaką rolę w tym procesie odegrali prawnicy z państw okupowanych? Czy możliwe jest sprawiedliwe osądzenie zbrodni popełnionych w okresie totalitarnych i autorytarnych rządów i co na ten temat mówi nam praktyka procesów z mocy tzw. dekretu sierpniowego z 1944 roku? Na czym polega szczególne doświadczenie krajów Europy Środkowej i Wschodniej w osądzaniu zbrodni ludobójstwa i jakie ma to znaczenie w świetle toczącej się na Ukrainie wojny, której zbrodnie będą musiały zostać osądzone w przyszłości? Oto krąg najważniejszych pytań, które zostały poruszone podczas debaty.

W debacie udział wzięli prof. Patrycja Grzebyk, dr Dominika Uczkiewicz oraz dr Bartłomiej Kapica. Spotkanie moderował dr Mateusz Werner.

Zobacz także

  • Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    podcast

    Od poczty do Boeingów. Historia PLL LOT. Giełda historii odc. 55

    W 55. odcinku podcastu „Giełda Historii” wyruszamy w niezwykłą podróż przez ponad dziewięć dekad historii Polskich Linii Lotniczych LOT.

  • Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    podcast

    Polska dyplomacja a "kwestia żydowska" | Temida w świecie Klio odc. 2

    Czy Polska interesowała się losem Żydów w nazistowskich Niemczech, w jaki sposób polskie ambicje kolonialne łączyły się z losem ludności żydowskiej w Polsce? Zapraszamy na drugi odcinek podcastu Instytutu Pileckiego „Temida w świecie Klio".

  • W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    debata

    W stronę życia. Ucieczki z warszawskiego getta. Odcinek specjalny - Świadkowie Epoki

    „W stronę życia. Ucieczki z getta warszawskiego" (reż. Małgorzata Grygiel, Michał Miziołek, prod. Instytut Pileckiego 2026, 30 min.) przybliża losy czworga bohaterów: Mariana Kalwarego, Barbary Marlow, Elżbiety Ficowskiej oraz Anny Stupnickiej-Bando.