Oglądaj | Praworządność i sprawiedliwość - Instytut Pileckiego
Zapraszamy do obejrzenia debaty pt. „Praworządność i sprawiedliwość. Aktualność problemu rozliczeń po II wojnie światowej wobec zbrodni rosyjskich na Ukrainie”, która odbyła się 22 września 2022 r. w Warszawie.
W jaki sposób wykuwała się polityka karania zbrodniarzy nazistowskich od początku lat 40. i jaką rolę w tym procesie odegrali prawnicy z państw okupowanych? Czy możliwe jest sprawiedliwe osądzenie zbrodni popełnionych w okresie totalitarnych i autorytarnych rządów i co na ten temat mówi nam praktyka procesów z mocy tzw. dekretu sierpniowego z 1944 roku? Na czym polega szczególne doświadczenie krajów Europy Środkowej i Wschodniej w osądzaniu zbrodni ludobójstwa i jakie ma to znaczenie w świetle toczącej się na Ukrainie wojny, której zbrodnie będą musiały zostać osądzone w przyszłości? Oto krąg najważniejszych pytań, które zostały poruszone podczas debaty.
W debacie udział wzięli prof. Patrycja Grzebyk, dr Dominika Uczkiewicz oraz dr Bartłomiej Kapica. Spotkanie moderował dr Mateusz Werner.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.