Oglądaj | Od Banku Polskiego do Narodowego Banku Polskiego - Instytut Pileckiego
Dlaczego w 1945 r. złotówka stała się banknotem? Dlaczego były na nim gramatyczne błędy? Skąd wziął się Narodowy Bank Polski i dlaczego zniknął Bank Polski? Jaka była rola NBP w gospodarce PRL?
Na te i inne pytania poszukiwała odpowiedzi dr hab. Cecylia Leszczyńska z Zakładu Historii Gospodarczej Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, autorka m.in. książki „Zarys historii polskiej bankowości centralnej”. Rozmowę prowadził dr hab. Andrzej Zawistowski.
Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce”.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.