Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku - Instytut Pileckiego
Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
Region łódzki jako jedno z centrów mniejszości niemieckiej w Polsce do 1945 r. był polem eksperymentalnym wprowadzonej w 1940 r. w Kraju Warty tzw. volkslisty.
Niemiecka Lista Narodowa, czyli tzw. volkslista, służyła procesowi nadawania obywatelstwa niemieckiego byłym obywatelom II RP niemieckiego pochodzenia. Zostali oni wyodrębnieni jako część narodowosocjalistycznej „Volksgemeinschaft” i jednocześnie uznani przez Trzecią Rzeszę za niepełnowartościowych Niemców. W ramach wykładu omówiony zostanie wpływ wpisu na volkslistę na wybrane biografie Niemców łódzkich w latach 1939-1950.

Prelegentem był dr Michał Turski z Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. W roli koreferenta wystąpił dr. hab. Tomasz Chinciński, prof. Instytutu Pileckiego.
Zobacz także
- Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
debata
Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
The Pilecki Discussions on the History and Legacy of Totalitarianism seek to bring together experts from East-Central Europe to discuss and debate issues of common concern in 20th century and contemporary histories of the former Eastern Bloc.
- Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
debata
Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
Na czym polegała reforma rolna z 1944 r.? Czym były „sądy nad dziedzicami”? Co stało się z pozbawionymi własności ziemianami? Na te i inne pytania odpowiada dr Anna Wylegała - autorka książki „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.
- Oglądaj | Korzenie międzynarodowego prawa karnego: Juliusz Makarewicz
seminarium
Oglądaj | Korzenie międzynarodowego prawa karnego: Juliusz Makarewicz
Juliusz Makarewicz znany jest powszechnie wśród polskich prawników jako główny twórca Kodeksu karnego z 1932 r. i najwybitniejszy lub jeden z najwybitniejszych karnistów i kryminologów ostatnich wieków.